28. Dönemine Başlayan Meclis’in Yeni Döneminde Yer Alacak İsimlere ve Partilere Yakından Bakıyoruz!

14 Mayıs 2023’te gerçekleşen milletvekili seçimlerinin ardından kesin sonuçlar açıklandı. Böylece olağan koşullarda beş yıl boyunca görev yapacak milletvekilleri belli oldu. Milletvekilleri, teker teker yemin ederek görevlerine başlayacaklar. Seçilen milletvekilleri arasında ilk kez Parlamento’da temsil edilecek siyasi partilerin milletvekilleri ve uzun yıllar sonra yeniden Parlamento’da temsil edilecek Partiler de yer alıyor. 

Öyleyse gelin, Meclis’in yeni döneminde yer alacak isimlere ve partilere yakından bakalım.

Türkiye’nin 81 ilinden ve yurt dışından gelen oylarla seçilen 600 milletvekili görevlerine başlıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. döneminde tam 13 farklı siyasi partinin temsilcileri görev yapacak. 

Cumhur İttifakı bünyesinde Ak Parti, MHP ve Yeniden Refah Partisi’nin yanı sıra seçimlere Ak Parti listelerinden giren DSP ve HÜDA-Par’lı isimler de milletvekili seçildi. 

Millet İttifakı bünyesinde ise CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra seçimlere CHP listelerinden giren DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Partili milletvekilleri var.

Emek ve Özgürlük İttifakı bünyesinden de YSP ve TİP milletvekilleri kazanmayı başardı. Başka partilerin listelerinden seçimlere katılıp seçilen isimler kendi partilerine döndüklerinde, TBMM’de tam 13 farklı partinin temsil edileceği bir düzen oluşacak.

Genel Kurul’un ilk birleşimini, en yaşlı üye sıfatıyla MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin yönetmesi bekleniyor.

Bahçeli’nin görevi, yeni Meclis Başkanı seçilinceye kadar devam edecek. Meclis’in ilk oturumunda ‘geçici başkan’ bir açılış konuşması yapacak. Ardından Yemin Törenine geçilecek. Kamuoyunun en çok merak ettiği süreç de Yemin Töreni ile başlayacak çünkü bu konuda bazı krizlerin yaşanabileceği ifade ediliyor.

Kürt Hizbullah’ına yakınlığını reddetmeyen HÜDA-Par’ın milletvekilleri mevcut yemin metnine karşı olduklarını ifade etmişlerdi.

Yemin metninde geçen ‘Laik Cumhuriyet’ ‘Atatürk İlkeleri’ ‘Büyük Türk Milleti’ gibi ifadeler yemin krizini beraberinde getirebilir. AK Parti listelerinden seçilerek Meclis’e giren HÜDA-Par’lılar metni okumayı reddederlerse yeminleri geçersiz sayılacak ve Anayasa’ya göre milletvekili vasfına sahip olamayacaklar.

Seçimlerde %3’e yakın oy alarak beş milletvekili kazanmayı başaran Yeniden Refah Partisi’nin tutumu merak ediliyor.

Bu partinin de yemin metnine itirazları olduğu ve metnin yeteri kadar kapsayıcı ve İslami olmadığı yönünde eleştirileri olduğu biliniyor. Ancak şu ana kadar YRP’den yemin metnini okumayacaklarına yönelik açıklama gelmedi.

Meclis’in yeni yüzlerinden birisi de Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal olacak.

Önder Aksakal, seçim sürecinde DSP’nin Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamış ve bu desteğinin ardından Ak Parti listelerinden milletvekili aday listelerine konulmuştu. Önder Aksakal, kendi partisinin çevresinden sert eleştiriler alsa da milletvekili seçilmeyi başardı. Böylece DSP, 2007 Seçimlerinden sonra ilk kez Parlamento’da temsil edilme hakkı kazandı.

Seçimlere CHP listelerinden giren toplamda 35 milletvekili kazanan DEVA, Gelecek ve Saadet Partileri de Meclis’te temsil edilecek.

Bu partilerin kısa zaman içinde CHP’den ayrılıp kendi partilerine katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu partilerin kendi aralarında birleşip Meclis’te ayrı bir grup kurma ihtimalleri de önümüzdeki süreçte netleşecek. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Meclis’te ortak bir grup kurulması için çağrıda bulundu ama bu çağrısına henüz bir yanıt alamadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, kuruluşundan itibaren ideolojik olarak en “sağ” ağırlıklı Parlamentolardan birisine ev sahipliği yapacak.

Temsil edilen siyasi partilerin, ideoloji konumlanmaları baz alındığında, Meclis’te 400’ün üstünde sağ parti temsilcisinin yer alacağı anlaşılıyor. Bu aritmetik, 1954 Seçimleri sonrası en ‘sağ’ ağırlıklı parlamentonun oluştuğunu ortaya koyuyor. 

Yeni dönemde Yemin töreninin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın seçimine geçilecek. Bu seçimde de ilk turlarda nitelikli çoğunluk, sonrasında ise en çok oyu alan adayın seçileceği bir sistem uygulanacak. Dolayısıyla Meclis’te en fazla üyesi bulunan Ak Parti’nin adayının yeni TBMM başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

TBMM Başkanı’nın seçimi sonrası Meclis genel gündemiyle çalışmalarına başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir