ABD: Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin telaşlarını çözmeye yönelik değerli adımlar attı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin tasalarının tahliline yönelik değerli adımlar attığına inandıklarını söyledi.

AA’nın haberine nazaran, Sullivan, ABD Lideri Joe Biden ile Almanya’dan İspanya’ya seyahat eden gazetecilere uçakta açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Biden’ın yarın bir görüşme yapmasının beklendiğini kaydeden Sullivan, “İki önder, ABD ile Türkiye ortasındaki stratejik ve bölgesel bahislerde birlikte vakit harcama talihine sahip olacak. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği de görüşmede gündeme gelecektir lakin ana odak olmasını beklemiyoruz” dedi.

Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda arabuluculuk yapmayacaklarını, bunun yerine iki ülkenin üyeliğinin NATO’nun çıkarına olduğunu göstermeye çalışacaklarını vurgulayarak, “Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’nin kaygılarını çözmeye yönelik değerli adımlar attığına inanıyoruz. Tıpkı vakitte Türkiye’nin tasalarının büsbütün çözüleceğine ve bu ülkelerin NATO üyesi olacağına da inancımız tam.” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.