Altın madeninde ‘siyanür sızıntısı’ savına soruşturma

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler köyünde faaliyet yürüten bir altın madeni işletmesinin siyanür borusunda sızıntı olduğu istikametindeki savlar üzerine İliç Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

Başsavcılık, argümanları araştırmak üzere TCK’nin “çevreye ziyan verecek biçimde, atık yahut artıkların toprağa, suya yahut havaya verilmesi” kararını içeren 182’nci unsurunda düzenlenen “çevrenin taksirle kirletilmesi” cürmünden soruşturma açtı.

Jandarma takımları, soruşturma çerçevesinde işletmenin bulunduğu bölgede rastgele bir etraf kirliliği olup olmadığı konusunda inceleme yaptı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada ise ilçedeki bir maden işletmesinde 21 Haziran’da gece saatlerinde Yığın Liç Alanı’na siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru sınırlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun aktığının belirlendiği aktarıldı.

Solüsyonla kontamine (radyoaktif unsurların bir yere bulaşması) olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize (herhangi bir objeyi hiçbir taraf tutmamaya itmek) edildiği, kontamine toprağın iş makineleri vasıtasıyla temizlenerek liç alanına taşındığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü, İzleme ve Kontrol Daire Lideri başkanlığında, vilayet müdürlüğümüz teknik personellerince alanda gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat Havzası’na gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Etraf Laboratuvarı tarafından, müdürlüğümüz teknik çalışanları nezaretinde, kirlendiği sav edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup ilgili laboratuvar tarafından tahlilleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve kıymetlendirme Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.”

“KONUNUN JANDARMA TUTANAĞIYLA BELİRLENDİĞİ TEZİ GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Valilikten mevzuya ait yapılan bir öbür açıklamada ise birtakım siyasalların olaya ait toplumsal medyadan paylaşımda bulunduğu anlatılarak, şu tabirlere yer verildi:

“İliç ilçesinde incelemelerde bulunan kimi siyasilerimizin toplumsal medya hesaplarında olay ile ilgili ‘İliç’teki madenden sızan 20 ton siyanürün Fırat Irmağı’na karıştığı jandarma tutanaklarına geçmiş!…’’ formunda paylaşımda bulunulduğu görülmüştür. Jandarma tarafından tutulan tutanağın incelenmesinde, tutanaklarda, paylaşımdaki formuyla bir tabirin olmadığı, Fırat Irmağı’na karıştığı argümanının ise tutanakta hiç geçmediği anlaşılmış olup münasebetiyle hususun jandarma tutanağıyla belirlendiği argümanı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Açıklamada, hususla ilgili inceleme ve çalışmaların hassasiyetle devam ettirildiği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.