Analist Uyardı: Binance’deki Bu Altcoin Yüzde 95 Çökebilir!

Solana (SOL) fiyatı son iki ayda %75 arttı. Ancak, kripto analisti Yashu Gola’ya göre, teknik analiz bunun altcoin için ayrıntılı bir boğa tuzağı olabileceğini gösteriyor. Yashu Gola’nın analizlerini okuyucularımız için hazırladık.

Büyük bir SOL çöküş kurulumu mu var?

Solana (SOL) fiyatı, yerel olarak 25,75 dolar civarında dibe vurduktan iki ay sonra yaklaşık %75 arttı. Aancak tokenin muhteşem yukarı hareketi, uğursuz bir düşüş teknik göstergesi nedeniyle tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya.

‘Baş-omuz (H&S)’ olarak adlandırılan model, fiyat ortak bir direnç seviyesinin üzerinde art arda üç zirve oluşturduğunda ortaya çıkar. Özellikle, orta tepe (baş), neredeyse eşit yükseklikte olan diğer iki omuzdan daha yüksek hale gelir. Baş ve omuz desenleri, fiyat boyun çizgisinin altına düştükten sonra çözülür. Bunu yaparken, teknik analiz kuralına göre fiyat, kırılma noktasından ölçüldüğünde başın tepe noktası ile boyun çizgisi arasındaki mesafe kadar düşer. Görünüşe göre altcoin, daha uzun zaman grafiklerinde benzer bir düşüş düzeni oluşturuyor.

H&S dökümünü içeren SOL haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Haftalık grafikte, token genel formasyonun sağ omzunu oluşturuyor. Ayrıca, 2022’nin ikinci yarısında 27 dolarda boyun çizgisine doğru bir düzeltme öneriyor. Bu arada, 27 doların altındaki bir kırılmanın, 2,80 dolara doğru genişletilmiş bir düzeltmeyle sonuçlanması muhtemel. Başka bir deyişle, 2022’nin sonunda veya 2023’ün başlarında %95’lik bir fiyat düşüşü, ‘PROFIT BLUE’ takma adlı analistin öngördüğü bir kurulum.

Altcoin için bu bir ayı piyasası rallisi mi?

Solana’nın son derece ürkütücü düşüş eğilimi, esas olarak Federal Rezerv’in enflasyonist baskılara karşı şahin tepkisi tarafından yönlendirilen, risk altındaki piyasalardaki eğilimleri yakından takip ettiği için görünüyor.

Örneğin, SOL, 14 Ağustos’ta sona eren haftayı, Bitcoin (BTC) ve karşılaştırmalı S&P 500 endeksine benzer şekilde %10,5 kârla kapattı. Piyasalar, beklenenden daha yumuşak bir ABD tüketici fiyat endeksine (TÜFE) tepki verdi. Bu da, Fed’in faiz oranı artış hızını yavaşlatma ihtimalini artırdı.

SOL ve S&P 500 günlük korelasyon katsayısı / Kaynak: TradingView

Ancak birçok analist, benzer ayı piyasası sıçramalarının tarihsel kanıtlarına atıf yapıyor. Bu kapsamda, piyasanın riskli köşelerinde devam eden bu fiyat artışları hakkında uyarıyor. Dolayısıyla, daha riskli varlıklarla korelasyonu pozitif kalırsa, SOL’un %75’lik geri tepme riskleri bir sahtekarlığa dönüşür.

Temel bir bakış açısıyla, Solana, yinelenen ağ kesintileri ve söylentileri merkezileştirme nedeniyle aşırı FUD ile karşı karşıya. Ancak Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, projenin destekçileri bu sorunları çözmek için yeni güncellemeler getiriyorlar. Ancak analist IncomeSharks, o zaman bile, %95’lik bir fiyat çöküşünün çok ‘vahşi’ olduğunu öne sürüyor. Bunun Solana’nın Terra (LUNA) gibi bir halı çekme projesi olduğu anlamına geleceğini söylüyor. Bir sonraki büyük düşüş, aşağıda gösterildiği gibi, SOL’nin çok yıllı yükselen bir destek trend çizgisi yakınında hemen çıkma fırsatlarını keşfetmesini sağlayabilir.

SOL günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Başka bir deyişle, SOL’un düşüş eğiliminin, fiyatı 16 Ağustos fiyatından %55’in üzerinde bir düşüşle 20 dolara ulaşana kadar sürmesi mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.