Ankara’da sinemada numarası kullanılan kişinin telefonları susmuyor

Ankara’da ikamet eden İ.İ.’nin başına enteresan bir olay geldi.

Lojistik firmasında yöneticilik yapan İ.İ.’ye bilmediği numaralardan 2015 yılından itibaren arama ve ileti gelmeye başladı.

İ.İ., kendisini arayanlara cep telefonu numarasını nereden bulduklarını sorduğunda şaşırtan bir yanıt aldı.

Numarayı sinemadan bulduklarını öğrendi

İ.İ., arayanlardan o yıl vizyona giren dehşet cinsindeki “Siccin-2” filminin bir sahnesinde kullanılan cep telefonu numarasını görüp aradıklarını öğrendi.

Yönetmen ve üretimci hakkında kabahat duyurusunda bulundu

İHA’nın haberine nazaran; sinemanın internet üzerinden izlenmeye devam etmesi nedeniyle telefonu yıllardır susmayan İ.İ., 2015 yılı Temmuz ayında vizyona giren ve resmi kaynaklara nazaran, sinemada 289 bin 327 kişi tarafından izlenen sinemanın direktörü Alper Mestçi ve imalcisi Süper Tözüm hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

“Hicran sen misin?”

İ.İ.’nin avukatı Türkan Babacan, dilekçesinde, “Filmin 44’üncü dakikasının 56’ncı saniyesinde, sinemadaki ‘Hicran’ isimli karakterin telefonunun arandığı sahnede ya müvekkilimin numarası ya da ona çok emsal bir numara kullanılmış.

Müvekkilim sinemanın vizyona girdiği tarihten günümüze kadar mağdur olmuş, ana karakterin gerçek numarası zannedilerek, ‘Hicran sen misin?’ halinde bildiriler almış ve tekraren aranmıştır.” dedi.

“2 milyon 678 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilmektedir”

Avukat Babacan, şahsî datanın kimliği muhakkak yahut belirlenebilir gerçek bireye ait her türlü bilgiyi kapsadığına dikkati çekip, “Türk Ceza Kanunu da ferdî dataların hukuka muhalif olarak diğerine verilmesi, yayma yahut ele geçirme cürmünü cezalandırmaktadır.

Telefon numarası bilgisi de ferdî bilgi niteliğinde olduğundan, açık istek ve kanunda belirtilen öbür ferdî bilgi sürece kaideleri oluşmadıkça, şahsî dataların diğerine verilmesi, yayma yahut ele geçirme üzere fiiller hata teşkil etmektedir.

Bu fiilleri işleyenler hakkında, ceza yargılamasında mahpus ve isimli para cezasına hükmedilmektedir. Müracaat halinde ise Şahsî Bilgileri Muhafaza Konseyi tarafından 2022 yılı itibarıyla 2 milyon 678 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilmektedir.

Ayrıca bu kabahatlerin mağduru olan şahıslar hukuk mahkemelerinde maddi manevi tazminat alabilmektedir. Biz burada müvekkilime ilişkin numaranın kullanıldığını ya da 1 hanesi değişik olan bir numaranın kullanıldığını görüyoruz.

Bunun da tespit edilmesini talep edeceğiz. Zira sinema internet ortamında hala izlenebildiği için, müvekkilimin telefonları da bu yüzden susmak bilmiyor.” diye konuştu.

“Numara sanat direktörümüze aittir”

Öte yandan, sinemanın üretimci şirketinden yapılan açıklamada, telefon numarasının argüman edildiği üzere İ.İ.’ye ilişkin olmadığı belirtilerek, “Bu tıp durumlarda, her şeyin kendi denetimimizde olması için her vakit set grubundan birisinin telefon numarası kullanılır.

Söz konusu numara da tez edildiği üzere diğerine değil sanat direktörümüze aittir ve kendisi hala etkin olarak bu numarayı kullanmaktadır.

Belki bir göz yanılması sonucunda kelam konusu vatandaşı arayan şahıslar olabilir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.