Avrupa’nın orman yangını bilançosu

Akdeniz havzası orman yangınlarına teslim oldu.

Son devirde her yaz mevsiminde arttış göstermeye başlayan yangınlar bu yıl da Akdeniz kuyısındaki ülkelerde tesirli oluyor.

Bu ülkelerin başında ise İtalya, İspanya, Portekiz İngiltere ve İtalya geliyor.

İspanya’da 38 yangın

Uluslararası basındaki haberlere nazaran, İspanya 21’i tasa verici durumdaki 38 yangınla çaba ediyor.

Zamora eyaletinde yakın vakitte başlayan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği yangında alevler sürat kesmeden yayılmaya devam ediyor.

Yaz başından bu yana ülkede 70 bin hektarlık alan kül olurken, yılbaşından itibaren 1900 bin hektardan fazla alan yangınlarda harap oldu.

Son 15 yılın en makûs yazı

Yangınla uğraş gruplarının yetişemediği bölgelerde beşerler konutlarını alevlerden kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atarak yangını durdurmaya çalıyor. Kalın duman bulutlarının bölgeye yayılması nedeniyle kimi yerleşim yerleri dumandan zehirlenmeye karşı tahliye ediliyor.

Barselona yakınlarında “çok değerli” atların olduğu sürü, yangın tehlikesi nedeniyle inançlı yerlere nakledildi. Ülkede, yangınlar nedeniyle son 15 yılın en makûs yazının yaşandığı söz ediliyor. Bölgedeki yangınlar sebebiyle 25 kadar köy ise tahliye edilmek zorunda kalındı.

Portekizin yüzde 80’inde kuraklık yaşanıyor

Portekiz’de “yüksek yangın riski” devam ediyor Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA) datalarına nazaran, ülkede “yangın riski yüksek” düzeyde seyrediyor.

10 bölgesindeki 80’den fazla belediyenin kırsal yangın karşısında bugün azamî riskle karşı karşıya olduğu belirtilen ülkenin kuzeyinde 3 gündür yangınlar yaşanıyor. Binlerce itfaiyecinin müdahale ettiği yangınlarda binlerce alan kül oldu.

Yangının denetim altına alındığı belirtilse de birtakım bölgelerde sıcaklığın 40 derecenin üstünde olduğu ülke topraklarının yüzde 80’inde kuraklık yaşanıyor.

Portekiz’de halihazırda devam eden 13 yangın nedeniyle yüzlerce yerleşim yeri alevlerin tehdidi altında bulunuyor.

İngiltere’de 10 farklı bölgede yangın

İngiltere’de 41 konut kül oldu İngiltere’de çok sıcaklar nedeniyle başşehir Londra’nın 10 farklı bölgesinde çıkan yangınlarda 41 konutun kül olduğu bildirildi.

Sky News’ün haberine nazaran, Londra Belediye Lideri Sadiq Khan, yaptığı açıklamada, kentin farklı bölgelerinde çıkan yangınlar nedeniyle 41 konutun tahrip olduğunu belirtti.

Khan, gece boyunca yangını söndürmek için çaba sırasında 16 itfaiye erinin de yaralandığını bildirdi. İngiliz sıhhat hizmetlerinden yapılan açıklamada, ambulans telefon çizgisine olağan günde 350, ağır günde ortalama 500, dün toplam 2 bin 600 arama yapıldığı aktarıldı.

Londra İtfaiye Teşkilatı (LFB), dün, daha evvel gibisi görülmemiş bir durumla karşı karşıya olduğunu belirterek “acil durum” ilan etmişti.

LFB, çıkan yangınların denetim altına alınması için grupların müdahalesinin sürdüğünü belirtmişti. Londra İtfaiye Teşkilatı Müdür Yardımcısı Patrick Goulbourne, Londra’da tüm vakitlerin en yüksek hava sıcaklığının kaydedildiğini vurgulayarak, kentin dört bir yanında devam eden yangınlara ait “daha evvel gibisi görülmemiş zorluklar” ile karşı karşıya kaldıklarını söylemişti.

İngiliz tren yolları (Network Rail), dün, Londra’daki Euston semtinden yapılacak tüm seferlerin iptal edildiği bildirmişti. Kentteki Luton Havalimanında bir pist çok sıcak hava nedeniyle kapatılırken, kentin merkezindeki kimi bölgelerde tren raylarının büküldüğü, kimi seferlerin yapılamadığı kaydedilmişti.

Diğer ülkelerin yangın karnesi

Avrupa’da yangınlarla boğuşan başka ülkelerde de durum felaket boyutunda.

Yılbaşından bu yana Fransa’da 224 yangında 40 bin hektar yok olurken bu dayı Hırvatistan’da 135 yangında 30 bin hektar, İtalya’da 228 yangında 26 bin hektara ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.