Bebeklerde Kulak Deldirmeli miyiz?

Bebekler söz konusu olduğunda elbette ki daha hassas davranmalıyız. Hassasiyet gerektiren konulardan bir de bebeklerde kulak deldirme! Peki bebeklerde kulak deldirme nasıl olmalı?

Bebek sahibi olanlar çocukları konusunda bazen fazlaca evhamlı ya da bir o kadar rahat davranabilmektedir. Ancak bebek sahibi olan ebeveynler çocuklarıyla ilgili karar verirken bazı konularda emin olmadan hareket etmemeliler.

Bebeklerin kulağını erken dönemde deldirmek bazı zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre bebeğiniz en az 6 aylık olana dek kulaklarını deldirmemelisiniz.

Bebeklerin kulaklarını deldirme konusu ebeveynler arasında fikir ayrılıklarına sebep olabiliyor. Kimi ebeveyn kulak deldirme konusuna temkinli yaklaşırken kimi kulak deldirmenin herhangi bir sakıncası olmayacağını düşündüğünü belirtiyor. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre ise bebeğinizin kulağını deldirmek için en az 6 aylık olmasını beklemelisiniz. Aksi taktirde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bebeğinizin canı yanabilir

Kaç yaşında olursanız olun kulak deldirmenin ya da piercing taktırmanın canınızı yakacağını tahmin edebilirsiniz. Aynı şey bebeğiniz için de geçerli ve hatta fazlası bile var! Bebeğinizin kulağını erken dönemde deldirdiğinizde kulakları kızarıp hassas bir hâl alabilir. Aynı zamanda kulağına dokunmamak ise enfeksiyon kapma riskini en aza indirmek için önemlidir. Fakat bebeklerin hareketlerini öngörmek ve kontrol etmek zordur. Aynı zamanda bebeğiniz siz fark etmeden küpesini kulağından çıkarıp yutabilir ya da boğulabilir.

Bu kararı ona bırakın

Elbette ki küçük bebeğinize kulağını deldirmek isteyip istemediğini sormak anlamsız olacaktır. Fakat bebeğinizin kulağını deldirmeden önce ilerleyen yıllarda çocuğunuzun bu durumdan hoşnutsuz kalabileceğini de düşünmelisiniz. Kulak deldirme süreci her yaşta ufak bir acı yaratacağından bu kararı ilerleyen dönemler için çocuğunuza bırakmak daha doğru bir karar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir