Bitcoin Tahminleri Çıkan Analist Cevapladı: Şimdi Satış Zamanı Mı?

2021 Mayıs’ındaki Bitcoin çöküşünü doğru bir şekilde bilen analist, BTC fiyatı hakkında görüşlerini paylaştı. “Dave the Wave” takma adını kullanan analist, lider kripto parayı şu anda satmanın mantıksız olduğunu söyledi. Ardından, “satış değil alım vakti geldi” diyerek beklediği seviyeleri açıkladı.

“Bitcoin için alım vakti geldi”

Bitcoin 20.000 dolarlık kritik seviye için mücadele etmeye devam ediyor. Verilere göre BTC, 6 Eylül’den beri bu seviyenin altında işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere BTC fiyat düşüşünün arkasında çoğunlukla FED’in para politikası, küresel krizler ve balina hareketleri yer alıyor. Bununla birlikte birçok yatırımcı, düşüşün ne zaman sona ereceğini araştırıyor. Geçen Kasım ayında 66,900 doları gören BTC, bu seviyeleri tekrardan ne zaman ziyaret edecek?

Dave the Wave, 66.900 dolar olmasa da bir yükseliş trendinin yakın olduğunu tahmin ediyor. Mayıs 2021’deki çöküşü doğru şekilde bilen analist, BTC’nin logaritmik bir büyüme eğrisi (LGC) modeline göre hareket ettiğini söylüyor. Ona göre, LGC’nin dip bölgeleri şu anda lider kripto tarafından test ediliyor gibi duruyor. 4 yıldır Bitcoin’de iyi çalışan modelde zirve ile dip arasında 13 hafta olduğunu paylaşıyor. Paylaşımının sonunda, bu modeli baz alarak, satış değil alım zamanında olduğumuzu ifade ediyor.

BTC yatırımcılarının yüzde 47’si hâlâ kârda

Bitcoin fiyat düzeltmesi devam ederken ilginç yatırımcı verileri gelmeye devam ediyor. Buna göre BTC sahiplerinin büyük bölümü hâlâ varlıklarını kârda tutuyor. TipRank’ın verilerine göre, 7 Eylül itibariyle Bitcoin sahiplerinin %47’si kârda. Ancak, sahiplerin %53’lik çoğunluğu son kayıplarla beraber acı çekiyor. Yani zarardalar. Kârlı sahiplerin sayısı, kripto para birimine erken yatırım yapanların sayısındaki fazlalığı gösteriyor. Ayrıca, bu yön, Bitcoin’in daha iyi bir uzun vadeli yatırım varlığı olduğu senaryosunu destekliyor.

Dijital varlığın, hisse senetleri gibi yatırım varlıklarına kıyasla daha iyi bir seçenek oldu. 6 Eylül’deki bir rapora göre Bitcoin, beş büyük bankanın hisse senetlerine kıyasla, beş yılda ortalama %549,35 yatırım getirisi kaydetti. Ayrıca, Bitcoin’in kısa vadeli yatırım statüsü 2022’de büyük bir test verdi. Kripto para birimi, bu yıl katı FED politikalarıyla yara aldı. Bu durum BTC’nin 2022’nin 2. çeyreğinde 10 yılın en kötü üç aylık getirisini elde etmesine neden oldu. Bu dönemde BTC %56’lık kayıp yaşadı.

Bitcoin için beklentiler hangi yönde?

Dave the Wave alım zamanını geldiğini söylüyor. Ancak çoğu analist ve genel piyasa, 20,000 doların kaybedilmesinin ardından düşüş bekliyor. Bununla birlikte, Ethereum (ETH) gibi diğer varlıklar, son dönemde kazanç kaydetti. Kripto analisti Michaël van de Poppe, piyasanın yükselmeye hazırlandığını ancak Bitcoin’in bir engel olarak hareket ettiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.