Bu adım Türkiye’nin ulusal besin güvenliği stratejisi için atıldı

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 14 dönüm yerde 2 yıl evvel başlayan tıbbi ve aromatik bitki projesinin hasadı sürüyor. Kandıra Kaymaz Mahallesi’ndeki 14 dönümlük toprakta biberiye bitkisinin hasat programına katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, burada çiftçilerle bir ortaya geldi. Çeşitli açıklamalarda bulunan Büyükakın, “Biz pandemi, global ısınma ve son periyotta yaşanan Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte aslında besinin bir ulusal güvenlik sıkıntısı olduğunu da fark etmiş bulunuyoruz. Bu yalnızca biberiye yetiştirme sıkıntısı değil. Büyük fotoğrafta, ülkemizdeki besin güvenliği stratejisine yönelik atılan adımlardan bir tanesi olarak görüyoruz” dedi. Programa ayrıyeten mahalle muhtarları, Kandıralı çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

“Kırsala dönüş bir temenni olmaktan öteye geçebilecek”

Verimin yıldan yıla artacağına inandıklarını söyleyen ve ilerleyen periyotta birçok katkı sağlayacağını belirten Lider Büyükakın, “Biz burada yalnızca tıbbi aromatik bitkilerin tarladaki üretimiyle ilgilenmiyoruz. Uçtan uca bir planlamamız var. Asıl farklılık, yenilik de burada. Yapmaya çalıştığımız şey, çiftçinin yapmış olduğu faaliyetin katma pahasını yükseltmek. Bu türlü olunca kırsala dönüş bir temenni olmanın ötesine geçebilecek. Yoksa ‘Hadi gelin köyümüze geri dönelim’ türküsünü söyler dururuz. Bunun ardındaki asıl akıl ise şu; tıbbi aromatik bitkilerin yağını çıkartacak olan kurmuş olduğumuz iki tesistir. Biz yalnızca biberiye olarak sattığımızda kilogram başına elde edeceğimiz kıymet 1 üniteyse bunun yağını çıkarıp süreci gerçekleştirdiğimizde 18’e çıkacak. Daha sonrası için bir diğer hayalimiz de yağ borsasının Kocaeli’de kurulması. En son noktada, konuştuğumuz bu pazar, 6 milyar dolarlık bir dünya pazarı. Türkiye yalnızca 40 milyar doların biraz üzerinde bir ihracat ve ona yakın ithalat sayılarına sahip. Epidemik çeşitliliğin bu kadar bol olduğu bir ülkede aslında çok daha büyük bir pazar hissesi olması beklenir. Oraya hakikat giden bir vizyon olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Bu yalnızca biberiye yetiştirme değil, ulusal güvenlik problemi olarak görüyoruz”

Son yıllarda yaşanan süreçler sonucunda besinin bir ulusal güvenlik sorunu haline geldiğinin altını çizen Büyükakın, “Biz pandemi, global ısınma ve son devirde yaşanan Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte aslında besinin bir ulusal güvenlik problemi olduğunu da fark etmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda da yaklaşıp toprakların ekilmesi gerekiyor. 2010 yılında Kocaeli’de ekili yerlerin toplamı 40 bin hektar civarındaydı bugün itibariyle 70 bin hektarı geçmiş durumda. Bunun ölçüsünün da artması lazım. Biz buradan büyük bir muvaffakiyet öyküsü çıkacağına, Türkiye’nin ulusal güvenlik siyasetine katkı sağlayacak uygun uygulama örneklerine emsal teşkil edeceğini, yayılacağını düşünüyoruz. İşin bir de bayan istihdamı ve konut iktisadına katkı tarafı var. Yaklaşık 60’a yakın bayanımız TABİP çerçevesinde bünyemizde çalışıyor. Onlar da çok memnunlar. Yani, bu yalnızca biberiye yetiştirme problemi değil. Büyük fotoğrafta, ülkemizdeki besin güvenliği stratejisine yönelik atılan adımlardan bir tanesi olarak görüyoruz” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.