CHP’li Ahmet Akın: Toplumsal konut ‘yurttaşı perişan edecek’

Sosyal konut projesinde altı aylık artışlar memur artırımına nazaran belirlenirse yurttaş beklediğinden daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın, “yüzyılın projesi” olarak isimlendirdiği toplumsal konut projesinde taksit fiyatının yılda iki kere memur maaşı oranında artacak olmasının enflasyonist bir periyotta dar gelirli yurttaşı perişan edeceğine dikkati çekti.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran, AKP iktidarının açıkladığı Orta Vadeli Programa (OVP) nazaran 2023-2025 periyodunda enflasyon farkı ve memur artırımıyla mesken taksitinin üç yıl içinde yüzde 90 oranında artacağını belirten CHP’li Akın, “Enflasyon farkıyla her yıl memur maaşları yüzde 10 artsa bile toplumsal konutta ödenecek toplam, milyonlarca liraya çıkıyor. Dar gelirli vatandaşlarımız bu meblağı nasıl ödesin?” diye sordu.

SADECE 3 YILDA 6 BİN LİRAYI GEÇİYOR

20 yıl vadeli ödeme sürecinde taksitlerin yılda iki sefer artması nedeniyle dar gelirli yurttaşların yıllar içinde fahiş bir meblağla karşı karşıya kalacağına işaret eden CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:

“20 yıl vadeyle dar gelirlilerin yararlanması için hayata geçirilen projede taksit fiyatının yılda 2 kere memur maaşı oranında artması demek, ödeme mühleti boyunca taksit fiyatına 40 sefer artırım yapılması manasına geliyor. İktidarın iktisatta yarattığı tahribat nedeniyle ülkemiz harika bir enflasyonist devir yaşıyor. Makyajlanmasına rağmen resmi enflasyon oranı Türkiye’de şu an yüzde 80. Her yıl iki sefer artırım yapılan taksit fiyatını dar gelirli vatandaşlarımız nasıl ödeyebilir? TOKİ, AKP devrinde, büyükşehirlerde lüks konutlar yapan, devletin değerli toprakları üzerinden rant yaratan ve bu rantı evvelce belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline geldi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.