‘Deterjan Pazarı’nda dolandırıcılık argümanına soruşturma

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde faaliyet gösteren ‘Deterjan Pazarı’ firması, banyo topu yapmaları için ham unsur sattığı bireylere eserlerini 3 katı fiyatla geri alma vaadinde bulundu. Ünlü oyuncularla reklam çekimi yaparak tanıtım yapan firma, internet sitesi üzerinden de müşteri bulup, satış yaptı. Bir müddettir taahhütlerini yerine getiremeyen firmanın internet sitesi kapandı.

40 BİN KİŞİ 500 MİLYON TL DOLANDIRILDI İDDİASI

‘ÇIKAN HABERLER YÜZÜNDEN KAPILAR KAPANDI’

Süleyman Kocabaş ise toplumsal medya hesabından canlı yayın yaparak hakkındaki savlarla ilgili açıklamada bulundu. Kocabaş, ülkeyi terk etmediğin belirterek, “Deterjan.com, benim vücudum fakat mezara giderse yok olur. Biz her vakit şirketin başındaydık, bundan sonra da daima başında olacağız. Halka yaptırdığımız işten çok daha yüksek kapasitede fabrika kurdum ve 280 kişiyi istihdam ettim. Şu an prestijiyle üzerimizde çok önemli baskı var. Bilhassa makul bir küme kimi tertipleri yapıp daima haberler çıkartarak daima sorun oluşturuyor. Ben pazartesi günü yüklü ölçüde para alıp, ödemelere başlayacakken, bu çıkan haberler yüzünden bütün kapılar kapandı. Ben 2 aydır hiçbir şey satamıyorum. Ödemelerle ilgili bizim önümüzdeki sürece ertelememiz gerekiyor. Yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ben yarından itibaren şirketimi olağan faaliyetine devam ettireceğim. İşimize devam edeceğiz. Eser getirenlerin eserlerini teslim alacağız. Yarın sabah ‘Bismillah’ deyip işime başlayacağım. Ödeme alamayan bireylerin, şirketin kapanma durumu olursa hiçbir biçimde almayacaklarını düşünerek hareket etmelerini istiyorum” dedi. 

‘ÖDEMELERİ YAKIN VAKİTTE YAPAMAM’

Kocabaş, belli bir kümenin 100 kişiyi organize edip halkı dolandırdıklarını ileri sürdüğünü tabir ederek, “Bunu yaptığımızı düşünelim. Şirket kapanırsa ödeme yapamayacağımı düşünmenizi istiyorum. Bizimle çalışan herkesi mantıklı olmaya davet ediyorum. Ödemenin gecikmesinin ana sebebi; 2 aydır bu olaylar yüzünden iş yapamamak. Birebir vakitte finansal olarak organize etmiş olduğum nakit döngüsünü yapamamaktan kaynaklı. Ben bir firma ile mutabakat yaptım. Lakin bu olaylar yüzünden iptal edildi. Bu olaylar sürdükçe işimi yapamıyorum. Yarın işe başlayacağım. Ödemeleri yakın vakitte yapamam. Zira para kaynaklarımız kesildi. Hiçbir banka bizimle çalışmak istemedi. Ben yine satış moduna döneceğim” diye konuştu.

‘3 AYLIK MÜDDET İSTİYORUM’

Süleyman Kocabaş, herkesin bu süreçte beklemesi gerektiğini söyleyerek, “Beklemeyenler için yapacağım bir şey yok. Ödemelerle ilgili 3 aylık bir süreç istiyoruz. Bekleyen bekleyecek, beklemeyenle de artık hır-gür edeceğiz, yapacak bir şey yok. Mantıklı davranalım. Herkes kendinde yanılgı arasın” dedi.
Öte yandan dün birçok kişinin önünde toplandığı Kahramankazan’daki firmaya ilişkin fabrikanın bugün açıldığı ve çalışanların çalışmaya başladığı görüldü. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.