DSÖ: Kovid-19 salgını yakın vakitte bitebilir

İzlanda’da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan Kluge, DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Kovid-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne” dair açıklamalarını kıymetlendirdi.

Ghebreyesus’un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, “Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın vakitte bitebilir. Bu mevzuda umutlu olmalıyız.” dedi.

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz Kovid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, “Yeni varyantları acilen tanımlayabilmek için güçlü bir takip de kıymetli.” diye konuştu.

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, 14 Eylül’deki açıklamasında, “Salgını bitirmek için hiç bu kadar âlâ bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz ancak orada değiliz.” sözlerini kullanmıştı.

Kovid-19 ile gayrette bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu durumda yapacağımız en makûs şey durmaktır. Daha süratli koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı artık değerlendirmezsek daha fazla varyant, mevt ve belirsizlik risklerine yol açarız.” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.