‘Elinizde bir başarısızlığı tutuyorsunuz, sevgili okur…’

İlk olarak “Breaking Bad”, sonra “Better Call Saul” ile ismini tüm dünyaya duyuran Bob Odenkirk namıdiğer Saul Goodman, geçtiğimiz aylarda sevenlerinin karşısına bir kitapla çıktı. ‘Komedi Güldürü Komedi Dram’ isimli bu kitap, Odenkirk’ün çocukluktan üniversite yıllarına, birinci sahne tabirlerinden şimdiki popülerliğine gelene kadar başından geçen trajikomik pek çok olayı gün yüzüne çıkarıyor.

Ancak Odenkirk bu kitapta bildik “ünlü” otobiyografilerinin bilakis farklı bir yol belirlemiş kendine. İçinde şaşalı hayatlar, büyük ilgi ağları yok. Aksi üzere harikulade bir şanssızlık ve bunun doğal bir getirisi olarak hudut bozucu bir başarısızlık kelam konusu:

“Elinizde bir başarısızlığı tutuyorsunuz, sevgili okur. İsterseniz ‘talihsizlikler’ de diyebilirsiniz. Bakışlarınızı kaçırmayın! Gözlerinizin bocalayışlarımı dikkatle izlemesini istiyorum ve sizi bunlara gülmeye davet ediyorum. Haydi durmayın, alay edin benimle! Zira çok sayıda başarısızlık alaycı kıkırtıları hak eder.”

SAHNELERE DOĞRU

22 Ekim 1962’de Amerika’da doğar Odenkirk. Orta sınıf bir aileye mensuptur. Koyu bir Katolik olan annesi, etrafında “azize” olarak bilinecek kadar yeterli bir insandır. Babası ise tam bilakis epeyce kaba saba ve her şeye sonlanacak kadar asabi biridir. Bu tezat bağdan ise toplamda yedi çocukları olur. Odenkirk de bunlardan biridir.

Babası, iş yoğunluğu ve konuttaki huzursuzluktan ötürü pek yanlarında bulunmaz. Lakin bu, anne ve çocuklar için hüzünden fazla bir rahatlamaya sebep olur zira “baba” sözü vakit içinde “sorun”la muadil bir manaya kavuşmuştur.

Güldürü Komedi Güldürü Dram, Bob Odenkirk, Çev: Elif Nihan Akbaş, Holden Kitap, 284sf.

İlerleyen yıllarda -Odenkirk 15 yaşındayken- anne ve babası boşanır ve Odenkirk bu tarihten sonra babasını yalnızca vefat döşeğindeyken görür. O kadar… Anne ve çocuklar boşanmadan sonra farkı yerlere savrulmaktan fazla büsbütün birbirlerine sarılırlar. Hatta Odenkirk’ün birinci seyircileri de kardeşleri olur. Komik birtakım şeyler yazıp onları güldürmeye çalışır Odenkirk ve böylece sahnenin lezzetini birinci kere tadar ve bunun peşini bir daha bırakamaz.

Onu bu yolda destekleyen ikinci şeyse İngiliz mizahının duayenlerinden olan Monty Python’ın hazırladığı ‘Flying Circus’ isimli televizyon serisidir. Güldürü skeçleriyle Monty Python sayesinde tanışan Odenkirk okulda onları taklit ederek küçük şovlar hazırlar, öğretmenleri de onu çok kez tahtaya kaldırıp arkadaşlarının karşısına çıkarır. Lakin güldürüyle iç içe büyüyerek üniversiteye girdiğinde elinde bir arkadaşıyla birlikte hazırladıkları radyo programından öteki bir şey yoktur. Ve bir gün -bütün muvaffakiyet öykülerinde olduğu gibi- okulu bırakıp nitekim komedyen olmaya karar verir.

İNİŞ ÇIKIŞLARLA DOLU BİR HAYAT

Odenkirk güldürüyle ilgilense de bu uğraşı yakınlarınca daima bir hobi olarak görülür. O da bu psikolojiden midir bilinmez evvel “gerçek” bir iş sahibi olmaya çalışır lakin temel istediği şey daima güldürü olduğundan nihayet gerekeni yapar. Evvel Chicago’daki Second City Tiyatrosu’nun önderlerinden Joyce Sloane’la görüşür. Ondan dinlediği muvaffakiyet öykülerinden sonra bu iş hakkında daha profesyonelce düşünmeye başlar. Sonra da ‘Saturday Night Live’ üzere değerli programlarda misyon almış Del Close ile röportaj yapma mazeretiyle bir ortaya gelir. Del Close ona pek çok ferdî tecrübesinden bahseder. Odenkirk nihayetinde denize dalmadan bu işi yapamayacağına kanaat getirir ve okuldan ayrılıp kendini suya bırakır.

Odenkirk, “Breaking Bad”e ulaşıncaya kadar iki kıymetli projede yer alır. Bunlar ‘Saturday Night Live’ ve ‘Mr. Show’ isimli programlardır. Birinci elden değerlendirince bu yükseliş başarılı bir ivme üzere görülebilir lakin her bir basamağın ortasında kayıp giden yıllar, boşa giden emekler, kan ve ter mevcuttur. ‘Komedi Güldürü Komedi Dram’ da aslında bu basamakların ortasındaki acıyı göstermek için yazılır. Kendisi de bunu şu formda açıklar:

“Belki seyahatimi kaleme alarak alelade bir gencin meslek yapmayı anlamasını, hudutlarını yatıştırmayı, ya da tahminen ona -kim bilir- şöhrete giden kısa bir yol sunmayı veya onu vazgeçirmeyi başarabilirim.”

Odenkirk, hayatını güldürüye adamış biri olarak yola çıkar. Müelliflik, direktörlük, yapımcılık bile yapar. Ortalarında “The Office” üzere bilindik projelerde (Michael Scott rolü için) deneme çekimlerine bile katılır. Lakin her şey bir yerden sonra daima yokuş üst gitmeye başlasa da, “Tutmayan işlerde de en az tutanlarda olduğu kadar çok çalıştım,” demekten kendini alamaz.

İşin tuhaf kısmı ise “Breaking Bad”le başlar. Birkaç kısımlık bir karaktere hayat vermek için kollarını sıvayan Odenkirk, Saul Goodman’ı o denli bir oynar ki yalnızca dizinin en dikkat çeken karakterlerinden biri olmakla kalmaz, bir spin-off olarak “Better Call Saul”un ortaya çıkmasına da sebep olur.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de Odenkirk’ün oyunculuğa bakışında gizlidir. Her karakterin içinde onurlu bir yan bulunduğunu ve bunu ortaya çıkarmaya çalıştığını söyler Odenkirk. Böylelikle hayat verdiği her karakter nitekim yaşamaya başlar. Başarısız olanlar ve hiç izleyemeyeceklerimiz dahil.

Odenkirk’ün iniş çıkışlarla dolu mesleğini ironik bir lisanla anlattığı ‘Komedi Güldürü Komedi Dram’, geçtiğimiz günlerde Holden Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitabın tercümanı Elif Nihan Akbaş. “Better Call Saul”un final döneminin yayınlandığı bugünlerde bu otobiyografik kitabı akılda tutmakta yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.