Financial Times, Türkiye’nin bölgesindeki ve NATO’daki ehemmiyetini yazdı

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile yürüttüğü keskin müzakereler ve Ukrayna tahılı konusunda Karadeniz’deki rolü konuşuyor.

Financial Times, “Erdoğan, zahmetten çıkaran lakin vazgeçilmez bir müttefik” başlıklı tahlil yayınladı.

NATO ve Türkiye analizi

“Neden Türkiye’yi NATO’dan atmıyoruz? Mükemmel bir fikir üzere duruyor.” formundaki sözlerle başlayan tahlilde, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik itirazlarından vazgeçtiği fakat yeni kuşkulara yol açtığı belirtildi.

İsveç’in, Türkiye’nin suçladığı 73 şahsı iade etmemesi halinde muahedenin Meclis’ten geçmeyeceğine dair açıklamaların yapıldığına işaret edildi.

“Türkiye’nin dışlanması stratejik felaket olur”

Bu durumun, “Türkiye’nin gelecekteki krizlerde nasıl davranacağı konusunda kuşku uyandırdığı” savunuldu.

Yazıda, “NATO, Türkiye olmadan daha düzgün olmaz mı? Katiyetle hayır. Türkiye’nin dışlanması, yasal olarak mümkün fakat stratejik bir felaket olur.” denildi.

“Karadeniz girişini kontrol ediyorlar”

Karadeniz limanlarından çıkarılmayı bekleyen tahıl anımsatılarak, “Karadeniz, hem Ukrayna hem de Rusya için Akdeniz’e ve daha geniş ölçekte dünyaya açılan kilit bir yol. Ukrayna tahılı, bir gün dünya pazarlarına çıkarılırsa, Karadeniz’den geçecek. Türkiye, deniz girişini denetim ediyor.” tabirlerine yer verildi.

“Rusya’nın fiili müttefiki olursa…”

Türkiye’nin, kelam konusu askeri ittifaktan çıkarılmasına dair telaffuzlar ilgili olarak, “Türkiye, NATO’dan çıkarılır ve Rusya’nın fiili müttefiki olursa, Ukrayna fiilen denize kıyısı olmayan bir ülke haline gelir ve Rusya Akdeniz’in kapılarında olur.” tespitinde bulunuldu.

Aynı yazının devamında şu görüşler aktarıldı:

Mülteci hatırlatması

“Orta Doğu’daki güvenlik istikrarı de önemli halde karmaşık hale gelir. Türkiye, 3,7 milyon Suriyeli mülteciyi barındırıyor. Bu da Avrupa Birliği üzerindeki baskının birçoklarını ortadan kaldıran insani bir hareket.

“Türkiye’yi bu tarafta tutmak her zamankinden daha önemli”

Rusya’nın bilakis Türkiye, NATO’nun geri kalanı için, tahminen de Yunanistan dışında, güvenlik tehdidi değil. NATO’nun Rusya’ya karşı koymasının değerine bakıldığında, Türkiye’yi bu tarafta tutmak her zamankinden daha kıymetli.

“Durum çıldırtıcı: Erdoğan bunu biliyor”

Erdoğan bunu biliyor. Ukrayna’daki savaşın kendisine verdiği avantajı kullanıyor. Durum çıldırtıcı lakin yönetilemez değil. Türk önder, kendisine uygun olduğunda tavır değiştirme konusunda eksiksiz bir yeteneğe sahip.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.