Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan’a yardım ediyor

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Gayret Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ait soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

“AB Parlamentosu’na bilerek palavra söylediler”

Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna şuurlu olarak bu mevzuda palavra söylediği söz edildi.

“Yunan yetkililerin tepsiniden korktular”

AA’nın aktardığına nazaran; Frontex vazifelilerinin, yasa dışı geri itmelere şahit olduklarında bile Yunan yetkililerin yansısını çekmemek hedefiyle hareketleri bildirmediği aktarıldı.

Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği işçi, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi yer aldı.

AB Kurulu üyesi, Yunanistan’ı müdafaaya çalıştı

Der Spiegel’e nazaran, AB Kurulunun göç ve insan haklarından sorumlu kurul üyesi Margaritis Schinas’ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Schinas’ın yakın vakitte Yunan Kıyı Güvenlik’in geri itmeler yaptığına dair somut bir delil olmadığını tez ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve vazifesi berbata kullanma üzere suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.