Gelir vergileri azaldı mı? Bakanlık tezleri yanıtladı

Bakanılıktan hususa ait yapılan yazılı açıklamada, son vakitlerde vergi gelirlerine ait tahsilat/tahakkuk oranlarının düştüğü ve vergi gelirlerinin bütçedeki hissesinin azaldığı ile ilgili haberler yapıldığı belirtilerek, “Kamuoyunun gerçek bilgilendirilmesi açısından husus hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür. Mevcut mevzuat yeterince, genel bütçe vergi gelirlerine ait tahakkuk ve tahsilat meblağları; geçmiş yıllardan gelen tahakkukları ve yeniden geçmiş yıllara ait tahsilatları da içerecek biçimde kümülatif olarak açıklanmaktadır. Bu halde geçmişten gelen alacaklar her yıl tahakkuk meblağlarına eklenmekte ve tahsil edilen fiyatlar ile mukayese edildiğinde oranlar düşük gözükmektedir. Halbuki her yılı geçmişten bağımsız değerlendirip, o yılda tahakkuk eden alacakları tekrar o yılda tahsil edilen alacaklara oranladığımızda gerçek tahsilat performansına ulaşılması mümkün bulunmaktadır” denildi.

“HERHANGİ BİR AZALMA BULUNMAMAKTADIR”

Bakanlık tarafından paylaşılan tabloda, ilgili yılda tahakkuk eden ve yeniden ilgili yılda tahsil edilen vergi gelirlerine ait Cari Yıl Tahakkuk ve Tahsilat oranlarının yer aldığı söz edilerek, şöyle denildi:

“Söz konusu tablo incelendiğinde; son yıllarda vergi gelirlerinin cari yıl tahsilat/tahakkuk oranlarının yüzde 90’lar civarında gerçekleştiği, 2021 yılı ocak-haziran devrinde cari yıl tahsilat/tahakkuk oranı yüzde 87,6 iken, 2022 yılının birebir devrinde bu oranın yüzde 90,9’a yükseldiği ve 3,3 puan artış olduğu görülmektedir. Görüleceği üzere, vergi gelirleri tahsilat/tahakkuk oranlarına ait gerçek tahsilat performansı yıllar prestijiyle istikrarlı ve yüksek bir seyir izlemekte olup, 2022 yılının birinci 6 ayında ise bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran değerli bir artış gerçekleştiği görülmektedir. Öbür taraftan, kamu masraflarının en sağlıklı ve sürdürülebilir kaynağı olan vergi gelirlerinin bütçe gelirleri içerisindeki hissesinde da rastgele bir azalma bulunmamaktadır. Hakikaten, 2019 yılında vergi gelirlerinin bütçe gelirleri içerisindeki hissesi yüzde 77 iken bu oranlar 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla yüzde 81 ve yüzde 83,1 olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılı Revize Bütçede de bu oranın yüzde 85,6 olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.