Hain hücumun ayrıntıları ortaya çıktı

 Pençe Kilit harekâtında beş askerin şehit olduğu hücumda PKK’lı teröristlerin olumsuz hava koşullarından yararlanarak füzeli taarruz düzenledikleri bildirildi. Teröristlerin, bölgedeki ağır toz fırtınası sonrası başlayan şiddetli yağmur nedeniyle İHA ve SİHA ile helikopterlerin uçuşa orta verdikleri saatte saldırıyı gerçekleştirdiği öğrenildi. Öte yandan hücum buyruğunu kelamda Behdinan saha sorumlusu Amed Malazgirt kod isimli Fehmi Atalay ile Baran kod isimli Zebari Koç’un verdiği bildirildi.

Hakkâri Çukurca’nın karşısındaki Metina, Zap, Avaşin-Basyan’da 17 Nisan’da başlatılan Pençe Kilit hava takviyeli kara harekâtı kesintisiz sürüyor. Beş askerin şehit edildiği bölgede ağır helikopter trafiği yaşandığı bildirilirken, taarruz sonrasında sivil arazi aracıyla bölgeden kaçmaya çalışan 4 terörist hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.

İHA, SİHA VE HELİKPTERLERİN UÇMADIĞI SAATİ SEÇTİLER

Dün Avaşin’in Kurojahro bölgesinde bir yer altı tünelinde kıstırılan teröristlerin etkisiz hale getirildiği sırada bu tünelin batı yakasında gizlenen bir küme teröristin tünelin bulunduğu bölgeye omuzdan ateşlemeli güdümlü füze ile taarruzda bulunduğu öğrenildi.

Hainlerin, ağır toz fırtınası sonrası başlayan şiddetli yağış ve olumsuz hava şartlarından ötürü İHA ve SİHA’lar ile helikopterlerin uçuş yapmadığı bir saatte saldırıyı gerçekleştirdikleri bildirildi.

MAĞARADAKİ 9 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Mağaradaki 9 terörist etkisiz hale getirilirken, teröristlerin kendi ortalarındaki şifreli telsiz muhaberelerinde, hain hücumun planlamasını ve buyruğunu hala bölgede olduğu tespit edilen kelamda Avaşin Özel güç sorumlusu Baran kod isimli Zebari Koç ile Behdinan saha sorumlusu Amed Malazgirt kod isimli Fehmi Atalay’ın verdiği tespit edildi.

Akının gerçekleştirildiği bölgenin uydu üzerinden nokta koordinatları da belirlendi ve teröristlere nokta operasyonlar düzenlendiği bildirildi. Terörist Atalay’ın, 30 yıldan beri terör örgütünün dağ takımında yer aldığı ve hain örgütün silahlı kolu HPG’nin de kelamda komuta kurulu üyesi olduğu öğrenildi. Terörist, İçişleri Bakanlığının da en çok aranan azılı teröristler listesinin 10 Milyonluk kırmızı kategorisinde yer alıyor. Bu iki teröristin etkisiz hale getirilmesi için operasyonların teröristlerin kaçış istikametindeki Basyan Vadisi içinde ağırlaştığı bildirildi.

 27 TÜNEL İMHA EDİLDİ

Harekâtın 38. gününde Pençe Kilit operasyonunda terör örgütüne ağır darbe vurulduğu bildirildi. 100’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirilirken, üretimi aylarca süren ve uzun uğraşlar gerektiren birbiriyle ilişkili hava harekâtlarından korunmak için beton bloklarla inşa edilen 27 yeraltı tüneli hava harekâtlarında kullanılamaz hale getirildiği öğrenildi. Uydu üzerinden tespit edilen koordinatlarla lazerle işaretlenen tünellerin tam isabetle vurulduğu bildirildi.  V, Y, Z harf formunda zikzaklı yeraltı tünellerinde 12 ton kuru besin, erzak, yaralı teröristlerin tedavisinde kullanılan kan kesici iğne ve serumlar, tıbbi ilaç ve medikal materyaller de imha edildiği bildirildi.

TELSİZLERİ KANADA MENŞELİ ÇIKTI

Avaşin’in Verheli bölgesinde imha edilen en kıymetli amaçlardan birinin ise teröristlerin birbirleriyle irtibat sağladığı telsiz komuta merkezi oldu. Ele geçirilen uzun menzilli Sahra sabit telsiz aygıtları ile el telsizlerinin Kanada menşeli olduğu ve Suriye’deki YPG’li teröristlerin kullandıkları telsizlerle birebir özellikte olduğu belirlendi.

BARINMA ALANLARINDA DENETİM SAĞLANDI

Harekâtın sürdüğü Metina Vadisindeki Hiror, Keste, Seraro, Golka, Deşiş, Zendura, Begova, Dinarte, Bilmende, Bergari, Derar, Beşili kamplarının teröristlerden temizlendiği, Avaşin-Basyan Vadisindeki Mamreş, Kırmızı Zirve, Mervanos, Aris, Şuke, Kartal ve Verheli kampları ile Zap’daki Bedevi Kalesi, Ertuş, Küçük Cilo, Çemço, Sida, Nerveh, Kinyaniş, Kunişka, Qumriye, Xişxaşa, Tirvaniş, Dinazor Kayalıkları, Şive ve Şamke kamp alanlarının da teröristlerden temizlendiği ve bu bölgelere Mehmetçiğin yerleştiği kaydedildi.

Orta, bul, yok et, yerleş taktiğiyle tesirli sonuçlar alan TSK, bölgede denetimi yüzde 70 sağladı. Mehmetçiğin karadan ilerlemesini ve hareket kabiliyetini zayıflatmak için stratejik hakim zirveler, geçiş güzergahları ve patika yollara tuzaklanmış metal variller içinde hazırlanmış 200’ün üzerinde uzaktan kumandalı patlayıcı da etkisiz hale getirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.