Her gün pes etmeden sizi arayan dolandırıcıların aramalarında kurtulabilirsiniz

Teknolojinin gelişmesi ekseriyetle beşerler için olumlu bir gelişmedir. Lakin ne yazık ki teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni teknikler dolandırıcıların insanları yeni yollarla dolandırmasının önünü açıyor.

Yeni dolandırıcılık tekniklerinden bir tanesi ise her gün binlerce vatandaşın maruz kaldığı “devlet dayanaklı internet ya da Türk Telekom’a numara taşıma” aramaları. Aslında devletin rastgele bir internet kampanyası bulunmuyor. Ayrıyeten numara taşımanız için sizi nitekim de Türk Telekom aramıyor. Bu aramalarda rastgele bir sürece onay veren bireyler dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyor.

Dolandırıcıların kullandığı bu prosedüre Robocall ismi veriliyor. Robocall, bilgisayar sistemi üzerinden otomatik yapılan ve evvelden kaydedilmiş bir iletisi paylaşan aramalara verilen isimdir. Geçmişte daha çok tele pazarlama ve bilhassa Amerika’da seçim öncesi adayların paylaştığı politik bildiriler ve anketlerle ortaya çıkan Robocalls, bugün insanların ferdî bilgilerini telefon konuşması üzerinden ele geçirip, makus maksatlarla kullanılması ile ünlenmeye başladı. Rabocall’a alternatif olarak robot aramalar, spam aramalar ya da düzmece aramalar da denilebiliyor.

Robocall’un bir firmanın kullanıcılarını yahut bir okulun velileri bilgilendirmesi, halkın acil durumlarda toplu bilgilendirilmesi üzere faydalı kullanımları olsa da son yıllarda tüm dünyada dolandırıcılık hedefiyle kullanılıyor.

DOLANDIRICILARIN BU ARAMALARINDAN NASIL KURTULABİLİRİM?

Dolandırıcıların bu aramalarından büsbütün kurtulmak ne yazık ki mümkün değil. Zira ferdî bilgilerinizi ele geçiren dolandırıcılar vatandaşları farklı numaralardan aramaya devam ediyor. Fakat bu aramaları azaltmak mümkün. 

Spam aramaları engellemek için yapmanız gerekenler ise şunlar:

1. BTK’YA ŞİKAYET ETMEK

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Heyeti (BTK) numara tahsisinde tek yetkili kurumdur. Sizi arayan tüm 0850 ya da 0212 ile başlayan numaralar BTK’nin yetki verdiği bir telekom firmasının kiraladığı numaradır. Münasebetiyle bu numaraları e-Devlet’inize giriş yaptıktan sonra “Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi” üzerinden BTK’ya şikayet etmeniz durumunda BTK ilgili numarayı kiralayan firma ile bağlantıya geçerek numaranın iptalini sağlayabiliyor. Ayrıyeten birebir kişi tarafından tıpkı telekom firmasında kiralanmış birden fazla numara varsa da tüm numaralar iptal ediliyor. Böylelikle birebir dolandırıcının farklı numaralardan hem sizi hem de öbür vatandaşlarını aramasının da önüne geçebilirsiniz.

2. NUMARAYI KİRALAYAN TELEKOM FİRMASINI BULUP DOLANDIRICIYI DİREKT FİRMAYA ŞİKAYET ETMEK

BTK tarafından her ay nizamlı olarak “Numara İdare Sistemi Numaralandırma Raporu (Kamuya Açık)” yayınlanmaktadır. Bu listeden alan kodu ile birlikte numaranın birinci üç hanesini bularak numaranın hangi telekom firması tarafından kiralandığını basitçe bulabilirsiniz. Numarayı kiralayan telekom firmasını bulduktan sonra firmayı arayarak ya da web sitesinde yer alan irtibat formu üzerinden bağlantıya geçerek şikayet edebilirsiniz. Şayet telekom firması dolandırıcılar ile iş birliği içinde değilse dolandırıcının aboneliğini sonlandıracak ve tüm kiraladığı numaraları da iptal edecektir.

Örneğin son vakitlerde birçok vatandaş 0850 480 92 78 numarasından aranıyor. BTK’nın bu ay yayınlanan listesinde numarayı kiralayan firma kolay kolay bulunabiliyor. Firmanın ismini yanlış anlaşılmaya yol açabileceği için vermiyoruz. Lakin firmaya yapılan emsal şikayetlerde firma kendileri ile irtibata geçilmesi durumunda gereken süreçleri yapacağını belirtiyor.

3. TELEFON UYGULAMALARINDAKİ SPAM ARAMALARI PÜRÜZLE SEÇENEĞİNİ KULLANMAK

Milyonlarca numara kombinasyonu olduğundan dolandırıcıların numaralarını bir kişinin engellemesi hayli güç. Bu nedenle şikayet sitelerini tarayarak yahut kullanıcıların ihbarlarını dikkate alarak dolandırıcıların numaralarını otomatik engelleyen telefon uygulamaları sizin yerinize bu süreci yapabilir. 

Samsung telefonlarda telefon ayarlarına girdikten sonra “Arayan kimliği ve spam korumasını” aktif ederek dolandırıcıların numaralarını otomatik olarak engelleyebilirsiniz. 

Samsung dışındaki öteki Android telefonlarda ise “Google Phone” uygulamasını Play Store’dan indirdikten sonra varsayılan telefon uygulaması yapmanız durumunda bu aramaların birçoklarından kurtulabilirsiniz.

iPhone’da da benzeri bir güncelleme iOS 16 ile birlikte tüm kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılar spam muhafazasını etkin etmeleri durumunda spam aramaların birçoklarından iPhone kullanıcıları da otomatik olarak kurtulabilecek.

4. NUMARALARI TEK TEK ENGELLEMEK

En son deva ise numarayı kendiniz engelleyebilirsiniz. Fakat bu durumda dolandırıcı numarayı ihbar etmezseniz başka vatandaşların bu aramalardan kurtulmasına yardımcı olmayacaksınız. Ayrıyeten telefonu sıfırlamanız ya da değiştirmeniz durumunda engellediğiniz tüm numaralar kaybolacak. Bu nedenle birinci üç prosedürü uyguladıktan sonra son deva olarak numarayı engellemeyi tercih etmeniz daha hakikat olacaktır.

KURUMSAL ŞİRKETLERİN PAZARLAMA GAYELİ ARAMA VE SMS’LERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN BASİTÇE ENGELLENEBİLİYOR

Geçtiğimiz yıllarda T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca “İleti İdare Sistemi (İYS)” hayata geçti. Kanunlara uyan tüm kurumsal firmaların pazarlama maksatlı sizi aramasını yahut SMS göndermesini engelleyebilirsiniz.

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Ticaret Bakanlığı’nın “Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi”ne girerek e-posta ve telefon numaranız için kampanya duyurusu müsaadesi verdiğiniz kurumsal şirketleri görüntüleyebiliyorsunuz. Yeniden bu menüden istediğiniz şirket için engelleme yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki görselden Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi’nin arayüzünü görebilirsiniz.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.