İdrar örneklerinin yüzde 80’inde glifosat bulundu

Akademisyenler ve araştırmacılar uzun yıllardır inceledikleri idrar örneklerinde yüksek seviyede herbisit glifosata rastladıklarını bildiriyordu. CDC’nin ABD’de insanların glifosata ne kadar marus kaldığına dair son araştırması, su ve besindeki tarım ilaçlarının insan ve etraf sıhhatini nasıl etkilediğine ait korkuların arttığı bir periyoda denk geldi.

“CDC’NİN ÇALIŞMASININ HUZURSUZ EDİCİ BULGULARI”

CDC tarafından yürütülen çalışmada Amerikan halkını yansıtacak 2 bin 310 şahıstan idrar örneği alındı. İştirakçilerin yaklaşık üçte birinin 6-18 yaş ortası çocuklardan oluştu. Bu örneklerden bin 885’inde glifosat izine rastlandı.

2019 yılında glifosata maruz kalmanın Hodgkin olmayan lenf kanseri riskini artırdığını ve yeniden tıpkı yıl insan idrarında glifosatın bulunduğunu belgeleyen 19 çalışmanın değerlendirildiği makalelere imza atan bilim insanlarından biri olan Prof. Lianne Sheppard CDC’nin bulgularını kıymetlendirdi.

Washington Üniversitesi çevresel ve mesleksel sıhhat bilimi öğretim üyesi olan Prof Sheppard araştırma sayesinde birçok kişinin bedeninde glifosat bulunduğunun öğrenildiğini belirtti ve bunun rahatsız edici olduğunu vurguladı.

ABD’deki California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden araştırmacıların 2017 yılında yayımladıkları bir çalışma, Roundup’ın direkt kullanımına uygun halde genetik olarak tasarlanan eserlerin ekimine başlandığı 1990’lardan itibaren insan idrarında bulunan glifosat ölçüsünün ve yaygınlığının arttığını ortaya koymuştu.

Araştırmacılar o periyotta insanların sık tükettiği besinlerde glifosat kullanımının insan sıhhatine tesirinin kapsamlı halde incelenmesi davetinde bulunmuştu.

“GLİFOSAT KANSEROJEN OLMAYABİLİR” DENİLMİŞTİ

Glifosat en fazla ziraî faaliyetlerde yabani ot öldürücü olarak kullanılıyor. Lakin 1974 yılında ziraî kimya ve biyoteknoloji şirketi Monsanto’nun Roundup ismi altında ticarileştirmesinin akabinde kimyasalın evsel ve bahçe işleri bölümüne de girmesiyle kullanımı 200 kat arttı.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı 2015 yılında glifosatı beşerde muhtemelen kansere yol açan unsur olarak tanımladı. Lakin tıpkı yıl Avrupa Besin Sıhhati Kurumu ve Birleşmiş Milletler Dünya Besin ve Tarım Örgütü ile Dünya Sıhhat Örgütü’nün ortak toplantısında glifosatın kanserojen husus mümkünlüğünün düşük olduğunu sonucuna varıldı.

Amerika Etraf Müdafaa Ajansı da bu noktadan hareketle glifosatın kanserojen unsur olduğuna dair bilgi ve bilgi eksikliğini gereçke göstererek kansere yol açan unsur tanımlamasını desteklemedi.

Ancak kimyasalın giderek artan kullanımının insan sıhhatine olumsuz tesirleri olabileceğine dair tartışma ve telaşlar devam etti. Bu mevzudaki bilgi yetersizliğine vurgu yapan CDC, glifosatın sıhhat üzerindeki potansiyel tesirleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olma muhtaçlığı üzerine harekete geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.