İngiltere’de başbakanlık seçimlerinde aday sayısı 4’e düştü

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin yeni önderini ve başbakanı belirlemek için yapılan oylamada 4 aday kaldı. Bugün yapılan oylamada, 115 ile en yüksek oyu eski Maliye Bakanı Rishi Sunak aldı.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni başkanını ve ülkenin başbakanı belirlemek için yapılan oylamada bugün aday sayısı 4’e düştü. Muhafazakar Parti’nin 1922 Komitesi Lideri Graham Brady, yeni parti başkanı ve başbakan seçimi için yapılan oylamada, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın 115, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt’un 82, Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın 71, eski İskan ve Topluluklar Dairesi Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch’un 58 oy alarak bir sonraki tipe yükseldiğini belirterek, Milletvekili Tom Tugenhadt’ın 31 oy alarak seçim yarışından elendiğini açıkladı.

EN GÜÇLÜ ADAY RİSHİ SUNAK

12 Temmuz’da adaylık müracaatlarının alınmasıyla başlayan seçim sürecinde bugün yapılan oylamayla birlikte eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 3 sefer arka arda en yüksek oyu aldı. Sunak, geçen hafta çarşamba günü yapılan oylamada 88 oy, perşembe günü 101 oy ve bugün 115 oy ile Muhafazakar Parti’nin yeni başkanı ve ülkenin başbakanı olma yolunda ilerliyor.

Öte yandan bugün yapılan oylamada 31 oy alarak elenen Muhafazakar Parti Milletvekili Tom Tugenhadt, sonuçların açıklanması sonrası yaptığı açıklamada, “Güveni tekrar inşa etmeliyiz. Bunu yapamazsak partimizin sonu olur” dedi. Tugendhat, elenmesiyle bir arada kendisi ve destekçilerinin seçimin ilerleyen sürecinde hangi adayı desteklemeye karar verdiğini ise açıklamadı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kendisine yöneltilen istifa baskılarının akabinde 7 Temmuz Perşembe günü istifa etmişti. Johnson’ın istifasıyla başlayan yeni liderlik seçimlerinin 5 Eylül’e kadar sona ermesi planlanıyor. Johnson, 5 Eylül’de yeni önder vazifeye başlayana kadar başbakanlık ve parti liderliği misyonlarına devam edecek.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.