İran Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüştü

İran resmi ajansı İRNA’ya nazaran, Reisi, resmi temaslarda bulunmak için ülkesini ziyaret eden Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile başşehir Tahran’da bir ortaya geldi.

Reisi görüşmede, İran ile Azerbaycan ortasındaki uygun bağlantıların geliştirilmesinin tesirli bölgesel iş birliğine yol açacağını söz etti.

İki ülke ortasında artan diplomatik bağların çeşitli alanlardaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Reisi, Tahran-Bakü bağlarında yeni açılımlar yaratılması gerektiğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı, Azerbaycan ile alakaları geliştirmenin bir hududu olmadığına değinerek, “İyi ikili ilgilerin geliştirilmesi, tesirli bölgesel iş birliğine yol açabilir.” dedi.

Reisi ayrıyeten, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Tahran ziyaretiyle iki ülke bağlantılarında bir sıçrama görmeyi umduğunu kaydetti.

BÖLGESEL MESELELER DIŞ MÜDAHALE OLMADAN ÇÖZÜLMELİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ise, iki ülke ortasındaki diplomatik münasebetlerdeki artışın iş birliği ve bağlar üzerindeki olumlu tesirine dikkat çekti.

İki ülkenin ticari münasebetlerine de değinen Bayramov, “İran ile Azerbaycan ortasındaki ticaret hacmi geçen yıl ve bu yılın birinci 5 ayında değerli ölçüde arttı.” açıklamasında bulundu.

Bayramov, İran ve Azerbaycan’ın, bölgesel meselelerin bölge ülkelerince ve yabancıların müdahalesi olmaksızın çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu tabir etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.