İran, İsveçli-İranlı bir muhalifi idam etti.

Reuters’in haberine göre; İran, 2018’de 25 kişinin ölümüne yol açan saldırılar da dahil olmak üzere ayrılıkçı Arap bir gruba liderlik etmekten suçlu bulunan İsveçli-İranlı Habib Farajollah Chaab’in idam kararını gerçekleştirdi. Chaab, İran’ın katı İslami kanunları uyarınca “yeryüzünde ahlaksızlık” yapmaktan ölüm cezasına çarptırılmıştı.

İran, Chaab’ı 2022’de, İran’ın güneybatısındaki petrol zengini Kuzistan vilayetinde ayrı bir devlet arayan Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadele Hareketi’ne liderlik etmek , çok sayıda bombalama ve terör operasyonu planlamak ve gerçekleştirmekle suçlayarak yargılamıştı. 2020’de güvenlik güçlerinin Chaab’ı komşu Türkiye’de tutukladığını ve yakalanmasının ayrıntılarını vermeden Tahran’a götürdüğünü açıklamıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Chaab’ın idamına “dehşetle” tepki gösterdi ve hükümetinin İran’a bunu gerçekleştirmemesi için yalvardığını söyleyerek, “Ölüm cezası insanlık dışı ve geri dönüşü olmayan bir cezadır ve İsveç, AB’nin geri kalanıyla birlikte her koşulda idamı kınıyor” dedi. İsveç, Chaab’ın davasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti . İki ülke arasındaki ilişkiler, bir İsveç mahkemesinin 1988’de İslam Cumhuriyeti’nde siyasi mahkumların toplu infazına karıştığı için eski bir İranlı yetkiliye ömür boyu hapis cezası vermesi nedeniyle de bozulmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir