İSKİ Genel Müdürü: Bu yaz su sorunu yaşanmayacak

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), kentteki barajların doluluk oranının yüzde 76,26 ölçüldüğünü duyurdu.

İSKİ’den yapılan açıklamaya nazaran, yaz aylarına girilen bugünlerde yağışlı geçen 2022 kışı, kentte bu yaz su sorunu yaşanmayacağını gösteriyor.

Geçen yıl bu oran 74.97, iki yıl evvel ise 64.97 idi. Barajların durumu ile ilgili açıklama yapan İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İstanbul’da bu yaz bir su sıkıntısının yaşanmayacağını tabir ederek “İstanbul’da 365 gün, 24 saat içilebilir ve kesintisiz su sağlıyoruz. Nüfusumuz birçok ülkeden fazla ve hizmet alanı çok geniş. Yaklaşık 23 bin kilometrelik bir içme suyu çizgisinin işletmesini sağlıyoruz. Sıcak yaz aylarına girilen bu günlerde barajlardaki su rezervimiz geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. 2022 yılının birinci aylarında gelen yağışlar barajlarımızı azamî düzeylere çıkarttı. Bu da yaz aylarında su problemi yaşamayacağımızı gösteriyor” dedi.

SU TÜKETİM REKORU ERKEN KIRILDI

İstanbul’da mayıs ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı 29 Mayıs günü su tüketimi rekoru da kırıldı. Başa “İstanbul’da günde ortalama 3 milyon metreküp su tüketiliyor. Bu sayı yaz aylarında doğal olarak artıyor. Lakin şimdi yaz tam olarak başlamadan, 29 Mayıs tarihinde rekor su tüketimi gerçekleşti. Bir günde 3 milyon 423 bin 970 metreküp su kullanıldı. Lakin kimse kaygı etmesin İstanbul’da bugünün muhtaçlıklarını karşıladığımız üzere kentin geleceğini de planlıyoruz. İstanbul’da su, kesintisiz ve içilebilir olmaya devam edecek” diye konuştu.

“SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANMAMIZ ŞART”

İSKİ’nin çalışmalarına karşın tasarrufun bir ömür biçimi haline dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Başa, “İstanbul’un suyunu korumak ve yeni su kaynakları oluşturabilmek ismine daima çalışıyoruz. Bizim çalışmalarımızın yanı sıra İstanbullulara da büyük misyonlar düşüyor. İstanbullular iklim değişikliğini ve buna bağlı yaşanan kuraklığı dikkate almak zorunda. Su problemimiz olmamasına karşın var olan su rezervini kesinlikle tasarruflu kullanmalıyız. Kolay tasarruf önlemleriyle suyumuzu koruma edebiliriz” dedi.

BARAJLARIN DOLULUK ORANLARI

Öte yandan İstanbul’daki barajların doluluk oranları şu halde sıralandı:

>> Kazandere – 98,1

>> Pabuçdere – 95,24

>> İstrancalar – 94,25

>> Büyükçekmece – 85,61

>> Darlık – 85,28

>> Elmalı – 77,35

>> Terkos – 73,17

>> Ömerli – 69,53

>> Sazlıdere – 62,75

>> Alibey – 56,01

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.