İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şabak Direktörü, Yahudi yerleşimci şiddetinin Filistinlilerin misilleme saldırılarına yol açtığını uyardı

İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar, işgal altındaki Batı Şeria’da artan “Yahudi terörüne” ilişkin hükümeti uyararak Yahudi yerleşimci şiddetinin Filistinlilerin misilleme saldırılarına yol açtığı uyarısında bulundu.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre Bar, Yahudi yerleşimciler, 4 Ağustos’ta Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Burka köyüne girerek bir Filistinli genci silahla öldürmeden önce Başbakan Binyamin Netanyahu’ya sunduğu raporda “Yahudi yerleşimci terörüne” karşı uyardı.

Bar, raporunda işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin Filistin beldelerine saldırılarının “Filistinlilerin misilleme saldırılarına yol açtığını, bu durumdan Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin yararlandığını” savundu.

Şabak Direktörü, Yahudi yerleşimcilerin Filistin beldelerine baskınları sırasından çıkan olaylarda “kaçırılabilecekleri” ihtimalini de raporuna ekledi.

İktidar koalisyonundaki vekiller Şabak Direktörü’nü eleştirdi

Netanyahu koalisyonundaki aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi Milletvekili Limor Son Har-Melech, Ronen Bar’ın açıklamaları üzerine basına verdiği demeçte, Şabak’ın “kimin düşman olduğu, kim hakkında endişelenmesi gerektiği ve kiminle mücadele etmesi gerektiği” konusunda kafasının karıştığını söyledi.

İsrail güvenlik birimlerinde üst düzey isimlerin “düşman ve kendi halkı arasında ayrım yapamadığını” belirten Har-Melech, ordu ve güvenlik teşkilatlarında “cam bir tavan olduğunu sadece bazı fikirdeki isimlerin üst kademelere çıkabildiği” yorumunu yaptı.

Netanyahu’nun partisi Likud Milletvekili Tali Gottlieb de Bar’ın hazırladığı rapora dair yaptığı açıklamada “Solun fikirleri Şabak’ın tepesine kadar ulaştı. Derin devletin derinliği Şin-Bet’in Direktörü ve İsrail ordusunun kurmaylarına sızdı. Şabak Direktörü’nün açıklamalarının zamanlaması çok çirkin.” ifadelerini kullandı.

Burka köyünde Filistinli gencin ölümüne karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Yahudi yerleşimci Elisha Yared’in Milletvekili Har-Melech’in yakın zamana kadar sözcülüğünü yaptığı ortaya çıkmıştı.

Muhalefetten Şabak’a destek hükümete eleştiri

İsrail eski Başbakanı ve ana muhalefet partisi “Gelecek Var” lideri Yair Lapid ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Şabak Direktörü’ne destek verdi.

Başbakan olarak görev yaptığı dönemde Ronen Bar ile çalıştığını vurgulayan Lapid, “İsrail’in güvenliği için hiçbir şey yapmamış insanların Şabak Direktörü’ne saldırısı karşısında Netanyahu’nun sessizliğinin bir ulusal utanç olduğunu” vurguladı.

İşçi Partisi Başkanı Merav Michaelli de sosyal medya hesabı üzerinden sağcı milletvekillerinin Şabak Direktörü’nü eleştirdiği haberi paylaşarak “Ben Gurion devleti kurdu. Netanyahu ve fanatik hükümeti de yıkıyor.” ifadelerini kullandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimci şiddeti

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda kurduğu koalisyon hükümetinde, Filistinlilere yönelik ırkçı eylem ve söylemleriyle tanınan, Yahudi yerleşimcilerin destekçisi aşırı sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimler kritik görevlere getirildi.

Aşırı sağcıların iktidara geldiği dönemde, özellikle işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin Filistin köylerine düzenlediği; araçların, evlerin ateşe verildiği, etrafa ateş açıldığı toplu saldırılarda artış yaşanıyor.

Birleşmiş Milletlerin İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin açıkladığı verilere göre yılbaşından bu yana Yahudi yerleşimcilerin Filistin beldelerine saldırı düzenlediği 581 olaydan 149’u Filistinlilerin yaralanma veya ölümüyle sonuçlandı.

İnsan hakları örgütleri ise İsrail makamlarını, Yahudi yerleşimcilerin Filistin bölgelerine saldırılarında failleri cezasız bırakmakla eleştiriyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Burka köyüne 4 Ağustos Cuma akşamı Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği baskında çıkan olaylarda, 19 yaşındaki Filistinli Kusay Cemal Matan yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu öldürülmüştü.

Olayda biri milletvekilinin eski sözcüsü olmak üzere iki Yahudi yerleşimci gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx