İsrail’den İran çıkışı: İran, kozmik bir tehdit

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Aspen Güvenlik Forumu‘na katılmak üzere gittiği ABD’de bir panelde konuştu.

Benny Gantz, ülkesinin Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Sudan ile imzaladığı olağanlaşma mutabakatlarına işaret ederek, “İbrahim Mutabakatları, bizlere bölgesel ortaklarımızla güvenlik alanında, iş dünyası, kurumlar, halklar ortasında bağlantılarımızı geliştirme imkanı sağlıyor. Alışılmış ki bölgesel bir güvenlik yapısı kurma sürecindeyiz” dedi.

Gantz, ABD’nin Ocak 2021’de İsrail’i Avrupa Komutanlığından (EUCOM) Orta Doğu ve Asya’ya bakan ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığına (CENTCOM) aldığına değinerek şunları söyledi:

“Bizler bunu stratejik bir şemsiye olarak kullanıyoruz. Olağanlaşma mutabakatlarının imzalanmasının akabinde bölgesel ortaklarımızla yüzlerce toplantı ve görüşme gerçekleştirdik. İsrail ve bölgedeki partnerlerinin, denizcilik, ticaret hürriyeti, hava savunmasının teminata alınması ve siber güvenliğin güçlendirilmesi konusunda ortak çıkarları var. İbrahim Mutabakatlarının imzalanmasından bugüne İsrail, bölgesel ortaklarının yer aldığı en az 10 memleketler arası askeri tatbikata katıldı.”

Gantz, bu adımı ABD’nin attığını lakin bölge ülkelerinin de bunu fark ettiğini ve fırsatı değerlendirdiğini aktardı.

Gant ayrıyeten, “Bölge ülkeleri, İsrail’in burada kalacağını ve İsrail’in bir yük değil kazanım olduğunu anladı” sözlerini kullanarak, “ABD ile kusursuz bağlarımız bir köprü olarak kullanılabilir. İsrail bölge ülkelerini tehdit etmiyor lakin İran ediyor. İran’ın nükleer caydırıcılığı olmadan bölgedeki makus niyetli faaliyetlerini görebiliyoruz. Düşünün ki nükleer güçle neler yaparlar. Bu nedenle İran’ın nükleer silah elde etmesine müsaade veremeyiz” diye konuştu.

‘İRAN ÜNİVERSAL BİR TEHDİT’

Benny Gantz, İran‘ın “en başta üniversal sonra bölgesel ve son olarak da İsrail’e karşı bir tehdit olduğunu” lisana getirerek, Suudi Arabistan ve BAE‘nin de İran’ın taarruzlarından problem yaşadığını söyledi.

Gantz, Arap ülkeleriyle imzaladıkları olağanlaşma mutabakatlarını “Filistin idaresini güçlendirmek ve inanç inşası tarafında adımlar atmak için kullanabileceklerini” belirterek, Filistinlilerle âlâ bir gelecek hayal ettiğini “Filistinlilerden ayrılmanın da bunun içinde olduğunu” lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.