İstanbullunun son hali: Yarıya yakını geçinemiyor!

İBB’nin her ay İstanbul halkının nabzını tuttuğu İstanbul Barometresi araştırmasına nazaran iştirakçilerin yüzde 62,1’i kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Barometresi Temmuz 2022 Raporu’nu yayımladı.

26 Temmuz -5 Ağustos 2022 tarihleri ortasında 610 İstanbul sakini ile telefon üzerinden görüşülerek hazırlanan raporda dikkat alımlı sonuçlara ulaşıldı.

MADDİ YETERSİZLİKTEN BESİN ALIMI DÜŞTÜ

Katılımcıların yüzde 70,1’i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği besinleri alamadığını belirtti.

Alt sosyoekonomik kümeye ilişkin iştirakçilerde bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü. Yüzde 61,7’si temmuz ayında kâfi besine ulaşma konusunda telaş yaşadığını kaydetti.

Katılımcıların yüzde 62,1’i kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü söyledi.

Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66,1 iken gelir seviyesine nazaran bakıldığında 5 bin TL ve altı gelire sahip iştirakçilerin yüzde 86,3’ünün kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğü görüldü.

YARIYA YAKINI GEÇİNEMİYOR

Temmuz ayında iştirakçilerin yüzde 43,6’sı geçinemediği tarafında görüş belirtti.

Birikim yapabildiğini belirten iştirakçilerin; yüzde 43,5’i altın, yüzde 24,2’si ise döviz aldığını söyledi. Geçen aya nazaran altın alan iştirakçilerin oranında artış görüldü.

YÜZDE 41,2 KIT KANAAT GEÇİNİYOR

Temmuz ayında iştirakçilerin; yüzde 25,1’i kimi ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 18,5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41,2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15,2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini tabir etti.

EV İÇİ GÜNDEM: EKONOMİK SORUNLAR

Katılımcılara temmuz ayında meskende en çok ne konuşulduğu soruldu. İştirakçilerin 71,5’i ekonomik meselelerin, yüzde 5,8’i konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın konuşulduğundan bahsetti. Bu mevzuları, ailevi mevzular ve tatil planları takip etti.

İSTANBUL GÜNDEMİ: KONUT FİYATLARI

Dört aydır İstanbul’un gündemini ekonomik sıkıntılar ve İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatları oluşturuyor.

Temmuz ayında iştirakçilerin yüzde 40,2’si ekonomik sıkıntıların, yüzde 36,4’ü İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın İstanbul’un gündemi olduğunu belirtti.

TÜRKİYE GÜNDEMİ: AKARYAKIT ZAMLARI

Katılımcıların yüzde 20,7’si akaryakıt artırımlarının, yüzde 14,6’sı döviz kurunda yaşanan hareketliliğin temmuz ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu kaydetti.

Katılımcılara nazaran Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 13,7 ile sıhhat çalışanlarına şiddet olayları ve bir tabibin öldürülmesi yer aldı.

İSTANBULLU NE KADAR KEYİFLİ?

Katılımcılara temmuz ayındaki his halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların gerilim düzeyi 7,5; memnunluk düzeyi 4,7 olarak ölçüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.