Kurban Bayramı öncesi ‘işi bilene gidin” uyarısı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban telaşına giren vatandaşları bir yanda da bıçaklarını biletme telaşı sardı.

Konya’daki 60 yıllık bıçak ustası Seyit Güner, vatandaşların asıl mesleği bıçakçılık olmayan esnafa gitmemeleri konusunda ikazlarda bulundu.

“İyi bir bıçağın fiyatı 100 lira civarında”

Dedesinden ve babasından kalan mesleği 60 yıldır devam ettiren Seyit Güner, vatandaşların kaliteli bir bıçak seçmek için anladığı bıçağı alması gerektiğini söz ederek, “Vatandaşlar fiyatı 100 lira civarında bir bıçak seçerse mağdur olmaz. Rahatlıkla kullanır. Parası da boşa gitmez, evladiyelik bir bıçak olur ve en az 10 sene kullanır. Bu fiyat 80, 100, 110, 120 liraya da çıkabilir.


Motoru küçük bıçakçılara biletmeyin

Basit, küçücük motoru olan bıçakçılara bıçak biletmesinler. Dönemlik bıçak yapanlara da gitmesinler. Sabit, ardında bir esnaf olan, sadece bıçak işi yapıyorsa onlara gitsinler. Biz de hırdavat, motor satışı, öteki keçe ve zımpara taşı imalatlarımız var. Şikayet gelmemesi için biz burada işimizi en yeterli halde yapıyoruz. O yüzden sıradan bıçakçılara iş yaptırmasınlar.” dedi.

Hayvanların eziyet çekmemesi için keskin bıçak önemli

İHA’nın haberine nazaran, Güner, hayvanların eziyet çekmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Bıçak makus ise hayvan ne yapsın, kesen ne yapsın. Yazık, günahtır o hayvana. Onun için bıçakçıyı seçerken çok güzel bir bıçakçı seçilmeli. Belirli başlı, sabit esnaflara gidilmeli. Sıradan sokak arasındakilerin motorları küçüktür. Küçük motorla bıçak bilenmez. Bıçakçıların motorlarının büyük olması gerekir. Küçük motorla bıçak bileyenler karşısındaki müşteriyi kandırır. Bayram günü rezil olur.” diyerek, iş yoğunluğunun geçen yıla nazaran bu bayramda daha düşük olduğunu kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.