Libido Ne Demek, Libido Nedir, Libidoyu Ne Yükselt…

Son dönemlerde en çok araştırılan konulardan biri, libido nedir? Libido ne demek? Libidoyu ne yükseltir? Bizde libidoya dair merak edilen tüm soruları sizler için araştırdık…

Günlük hayatta sıkça kullandığını libido ne demek? Libido nedir? Libidoyu ne yükseltir? Gibi sorular son dönemlerin en çok araştırılan konularından biri. Bizde sizler için libidoya dair merak edilenleri cevapladık.

LİBİDO NE DEMEK?

Libido kelimesinin Psikolojinin kurucu Freud’da göre anlamı; içgüdüsel olan bir enerjidir. İnsanın içerisinde bastırmış olduğu duygularını ateşleyen bir terimdir. Bu Türkçede insana yaşam enerjisini veren anlamına gelir. TDK sözlüğündeki libidonun anlamı ise, İnsanların davranışlarındaki temeli oluşturan cinsel içgüdünün tanımıdır. Günümüzde libido kelimesinin kullanımı Latince anlamı da olan cinsel istektir. Cinsel istek anlamında libido kullanılır.

Libido terimi son yıllarda özellikle sosyal medyada günden olan bir kelimedir. Libidosuz gibi kavramlar da sıkça kullanılmaktadır. Libidosuz cinsel istek azlığına da yokluğu anlamına gelir. Libidosuz olma halinde hormon tedavileri ile bu durum düzeltile bilmektedir.

LİBİDO NEDİR?

Libido, uygarlaşma davranışının uzlaşılması ile çatışma hâlindedir. Toplumsal rahatlığın getirdiği libidoyu kontrol etme ihtiyacı olarak da tanımla bilir. Bu toplumsallık ile bireysellik arasındaki huzursuzluk ve gerilimi yöneltmektedir. Bu rahatsızlığı, huzursuzluğu ‘Freud neurosis olarak isimlendirmiştir. Böylece libido dönüşüme uğramak zorunda kalır. Sosyal alanda kullanılacağı bir alana yöneltilerek yüceltilir.

LİBİDO YÜKSELTEN ŞEYLER NELERDİR?

Avokado

Birçok vitamin ve minerali içinde barındıran avokado, libidonun yükselmesinde etkili. Potasyum yüklü olması kadın ve erkek için libidonun yükselmesini doğrudan destekliyor. Folik asit miktarı da oldukça yüksek ve bu da enerji veriyor. Avokadoyu bal ve diğer hoşlandığınız meyvelerle kombine ederek tüketmeniz libidonuzun yükselmesine büyük etki sağlayacaktır.

Bal

Balın cinsel gücü artırdığı yaygın olarak bilinir ve tüketilir. Libidou artıran bal, erkeklerin spermlerini de güçlendirir.

Çikolata

Çikolata serotonin hormonunu yükseltir ve mutlu olmanızı sağlar. Serotonin hormonunun yükselmesiyle de vücudumuzdaki cinsel içgüdünün aktive olmasını sağlar.

Zencefil

Zencefil çayı tüketerek libidonuzu yükseltebilirsiniz. Alternatif olarak da yemeklerinize veya içtiğiniz çaya zencefil atarak da tüketebilirsiniz.

Maydanoz

Sağlığımıza birçok yarar sağlayan maydanoz, stresi azaltır ve strese bağlı olan cinsel isteksizliğin önüne geçer. B12 vitamini bulundurduğu için cinsel gücünüzü artırır.

Muz

Muz bromelain enzimi içerdiği için libidoyu yükseltir. Cinsel ilişki sırasında erkeğe güç verir ve spermin gücünü artırır.

Acı Kırmızı Biber

Acı biber kan dolaşımını artırdığı için hızlı kan akışı sağlayarak libidoyu yükseltir. Acı biber türü olan capsaicin endorfin salgılar. Bu da mutluluk ve rahatlık hissi verir. Hazırladığınız salataya 2 adet acı biber kullanmanız harika bir gece geçirmenize yardımcı olacaktır.

Çavdar Ekmeği

Erkeklerin tüketmesi halinde daha etkili olan çavdar ekmeği çinko bakımından zengin olarak erkekte sperm üretimini ve gücünü etkiliyor. Sabah kahvaltıda sandviç yaprak tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Histamin, salgı artırıcı bir proteindir ve kuşkonmazda histamin bulunur. Kadın ve erkek libidosunu etkiler.

Bu besinleri tüketmeniz libidonuzun yükselmesine fayda sağlayacaktır. Fakat sağlıklı beslenmeniz libidonuzun ve yaşamınızı dengede tutmak açısından kalıcı bir çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir