Merkez Bankası Lideri enflasyon raporunu açıklıyor

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu bu yılın 3. enflasyon raporunu açıklıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, 2022’nin üçüncü enflasyon raporunu gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında açıklıyor.

TCMB’nin yılın ikinci Enflasyon Raporu’nda 2022 yıl sonu enflasyon iddiasının 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e yükseltildiğini bildirmişti.

Kavcıoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ve tesirleri, hala devam eden pandemiden kaynaklanan güç arz kısıtları ve tedarik zinciri aksamaları, global iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir.

Rusya-Ukrayna çatışmasının Euro bölgesi başta olmak üzere, güç emtia tedariki ile fiyat ve ticaret kanalları üzerinde olumsuz tesirinin artarak sürüyor olması, global iktisadi  görünümü için risk teşkil etmektedir.

Ayrıca enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun süreceği beklentisi ile alınan ve ülkeler ortasında kıymetli farklılık gösteren para siyaseti kararları finansal şartlarda belirsizliğe yol açarak global iktisatta besbelli bir yavaşlama mümkünlüğünü güçlendirmektedir.

Enerji ve emtia fiyatları arz şartları ve tedarik müddetlerinde izafî bir düzgünleşme kelam bahsidir.

Enerji fiyatlarındaki yüksek düzeyler ve oynaklık fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir. Global enflasyonda güçlü düzey devam etmektedir.

Bu gelişmeler global enflasyondaki yüksek düzeylerin kalıcılığı konusundaki kaygıları de güçlendirmektedir.

Yaşanan büyük arz şoklarına karşın yurt içi iktisadi faaliyet kesintisiz devam etmektedir. Pandemi sonrasında süratle olağanlaşan ve imalat sanayi öncülüğünde dış ticarette dönüşüm geçiren Türkiye iktisadı yüzde 2022 birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,3 büyümüştür. Net ihracat büyümeye müspet katkı sağlamaya devam etmiştir.

Türkiye iktisadı üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecindedir. Bu sürecin yansıması olarak cari istikrardaki güzelleşme eğilimi devam etmektedir.

‘EMTİA FİYATLARI FİKİR CARİ FAZLA VERECEĞİZ’

Küresel emtia fiyatları olağanlaşma eğilimine girdiğinde ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır.

Bu durum Türkiye iktisadı için yeni bir periyodun başlangıcına, güç ve emtia fiyatları normalleştiğinde kısa vadeli finansman muhtaçlığının asgariye indiği, ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.