Milyarder zenginler hareket yaptı: Bizden daha çok vergi alın

İsviçre’deki kayak tatili merkezi Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’na katılan birtakım milyoner iş insanları, siyasi önderlere; fiyat artışlarıyla ortaya çıkan geçim krizine karşı, kendileri üzere zenginlerden daha çok vergi alınması daveti yaptı. İş insanları, Pazar günü kimi hareketçilerin yaptığı protesto gösterisine katılarak dünya çapında daha adil vergi siyasetleri izlenmesi talebini seslendirdiler.

ZENGİNLERİN KARININ ARTMASI TENKİTLERE YOL AÇTI

Covid-19 salgınının başlamasından bu yana birinci kere yüz yüze yapılabilen Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl Davos’da siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir ortaya getirdi. Ama son iki yılın sorunlu süreçlerinde zenginlerin kârlarını daha da artırması giderek büyüyen tenkitlere yol açıyor.

ZENGİNLERDEN DAVET: “VERGİLENDİRİN BİZİ”

İngiltere’den Davos’a gelen milyoner iş insanı Phil White “Dünyanın geri kalanı ekonomik krizin yükü altında ezilirken milyarderler ve dünya başkanları bu kapalı tesiste tarihin dönüm noktalarını tartışmaya geliyor. Siyasi önderlerimizin, en varlıklı, krizin ekonomik tesirini en az hisseden ve bir birçoklarının çok az vergi verdiği bilinen bu insanları dinlemeye gelmesi inanılmaz bir şey” dedi ve ekledi: “Bu konferanstan çıkabilecek tek makul karar zenginleri vergilendirmek olur. Vergilendirin bizi!”

SERVETİNİ İKTİSAT DANIŞMANLIĞINDAN KAZANDI

Kendilerini Yurtsever Milyonerler diye isimlendiren bir iş insanları kümesini temsil eden Phil White servetini ekonomi danışmanlığı yaparak elde etmiş. Mevcut ekonomik sistemin çökmekte olduğunu düşündüğü için Dünya Ekonomik Forumu’na geldiğini ve burada değişim talep eden solcular ve yoksullukla çabayı hedefleyen kümelerle birlikte hareket ettiğini anlatıyor.

FARKLI ÜLKELERDEN MİLYONERLERİN İMZASI VAR

Son 10 yıl içerisinde ABD ve Avrupa’da giderek artan sayıda milyoner ve milyarder hükümetleri daha yüksek vergilendirme ve en zenginlerden özel varlık vergisi kesmeye çağırıyorlar. Davos’taki protesto şovlarına katılan milyonerlerin sayısı çok değilse de, Forum’a katılan bütün delegelere zenginlere yüksek vergilendirme talebini lisana getiren açık mektupta farklı ülkelerden milyonerlerin de imzası var.

“EKONOMİDEKİ ÇARPIKLIĞIN FARKINDAYIM”

Protestolara katılan milyonerlerden Marlene Engelhorn, “Hayatı boyunca zenginliğin avantajlarından yararlanmış biri olarak, iktisadın ne kadar çarpık olduğunun farkındayım ve bir kenarda oturup birilerinin bir yerlerde bir şeyler yapmasını bekleyemeyeceğim” diyor. Engelhorn, “Bu yıl 250 milyon insan daha çok yoksulluk sonunun altına itildiğinde yolun sonuna geldik” diye ekliyor.

HER 30 SAATTE BİR MİLYONER DOĞUYOR

Her yıl Davos Forumu sırasında dünyada ekonomik eşitsizliği sergileyen bir rapor yayımlayan İngiltere merkezli milletlerarası yardım kuruluşu Oxfam, son iki yıldır her 30 saatte bir milyoner daha doğduğunu söylüyor. Oxfam’ın milletlerarası örgütlenmesinin lideri Gabriela Bucher, gelir yelpazesinin öbür ucunda ise bu yıl her 33 saatte bir, 1 milyon kişinin çok yoksulluk sonunun altına düştüğünü kaydediyor. “Ülkeler ortasındaki eşitsizlikler son yirmi yıldır azalmaktaydı. Fakat pandemi sırasında arttı ve o denli büyük oranlarda arttı ki, iki çok zıt tarafa yanlışsız giderek yıkıcı sonuçlar yaratıyor ve bu da insanların hayatlarına yansıyor” diyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.