Minimum fiyata artırım gelecek mi? Taban fiyata orta artırım Temmuz ayında olacak mı?

Her yıl bir sefer belirlenen taban fiyatın bu yıl orta artırım ile ikinci sefer artırılması gündemde. Taban fiyata, memur ve emeklilere yapılacak temmuz artırımı paralelinde ‘enflasyon farkı’ ödenmesinin masada olduğu belirtildi. Şayet enflasyon farkı minimum fiyat için de verilirse, taban fiyat temmuz artırımı ile birlikte 5.997,30 TL düzeyine yükselecek.

Yılın birinci beş ayı geride kalırken, vatandaşın alım gücü de her geçen gün düşüyor. Geçim problemi büyürken, beraberinde minimum fiyat artırımı tartışmalarını başlattı. Memur ve emeklilerin her yıl aldığı Temmuz artırımı, 2022 yılında minimum fiyat için de gündeme geldi.

MİNİMUM FİYATA ARTIRIM GELECEK Mİ?

Her yıl bir defa belirlenen minimum fiyatın bu yıl orta artırım ile ikinci kere artırılması gündemde. Minimum fiyata, memur ve emeklilere yapılacak temmuz artırımı paralelinde ‘enflasyon farkı’ ödenmesinin masada olduğu belirtildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ait açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen ‘Asgari fiyata orta artırım yapılacak mı’ sorusuna karşılık verdi. Çelik, taban fiyat 2022, emekli ve memur artırımı konusunda yaptığı açıklamada taban ücretliyi umutlandıran şu tabirleri kullandı: “Emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve kıymetlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi için erken. Onlar olgunlaştığı vakit bizdeki bilgileri paylaşırız.”

YÜZDE 31 ARTIRIM CEPTE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31.71 olarak dikkat çekti. Bu sayıyla birlikte emekli artırımı için şimdiden yüzde 31.71 artırım oranı katılaşmış oldu. Yani bundan sonraki 2 ayda enflasyon sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu sayısı maaşlarına yansımış bir halde görecek. Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 oldu. Bu sayıların gerçekleşmesi durumunda temmuz artırımı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.

ÇALIŞMALAR VAR

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise 6 aylık enflasyon oranında artırım alacaklarını hatırlattı. Alım, haziran ayı enflasyon sayılarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ait yol haritasını belirleyeceklerini tabir etti.

TABAN FİYAT 5.997 LİRAYA YÜKSELİR

Taban fiyata bir yılda birden fazla artırım gelebilmesi için yasa çıkarılması gerekmediği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda ‘Enflasyon farkı’ formülü gündemdeki sıcaklığını artıracak. Mevcut durumda net minimum fiyat 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Şayet beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse taban fiyat temmuz artırımı ile birlikte 5.997,30 TL düzeyine yükselecek. Lakin temmuz artırımı gerçekleşirse; aralık ayındaki Taban Fiyat Tespit Komitesi toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.