Muğla Valiliği uyardı: Üç gün boyunca yangın riski yüksek

Muğla’da üç gün tesirli olması beklenen yüksek sıcaklık, nem oranının düşmesi ve ani şiddetli rüzgar nedeniyle vatandaşlar orman yangınlarına karşı uyarıldı.

Muğla Valiliğinden yapılan açıklamada, son meteorolojik değerlendirmelere nazaran, üç gün boyunca hava sıcaklığının artması, nem oranının düşmesi ve ani şiddetli rüzgar beklendiği belirtildi.

Açıklamada, Valilikçe yasaklanan ormanlık alanlara girilmemesi, yol kenarlarına yangına neden olabilecek cam ve pet şişe, sigara izmariti üzere çöplerin bırakılmaması, anız, bahçe ve sera paklığı üzere hiçbir suretle orman yangınları açısından risk teşkil edecek ateş yakılmaması, orman ve öteki yangınlar açısından çok dikkatli davranılması istendi.

Görülen aksiliklerin bekletilmeden 112 Acil Davet Merkezine iletilmesi konusunda daha hassas olunması talep edilen açıklamada, üç gün boyunca bilhassa ormanlık alanların yakınlarında yangın riskini artıracak davranışlardan kaçınılması gerektiği vurgulandı.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü Bölge Varsayım ve İkaz Merkezi’nden yapılan ikazda ise “Son meteorolojik değerlendirmelere nazaran Muğla vilayet genelinde 17 Temmuz 2022 Pazar günü ile 18 Temmuz Pazartesi günü akşam saatlerine kadar yüksek sıcaklık kıyı kesitlerinde (38-42 derece) iç bölümlerde (32-36 derece) ve düşük nem (yüzde 10-30) ve kuvvetli rüzgar (Kuzey ve Kuzey Doğu taraflardan 30-50 km/ hız) beklenmektedir. Beklenen sıcak ve kuru hava ile birlikte kuvvetli rüzgarın neden olabileceği aksiliklere karşı önlemli olunması gerekmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.