Nizip Başsavcılığı: Kazada yağ yahut su birikintisi tezi gerçek dışı

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı, Gaziantep-Nizip otoyolunda cumartesi günü meydana gelen ve 16 kişinin vefat ettiği kazaya ait açıklama yaptı. Yolcu otobüsünün, yola dökülen yağ yahut su birikintisi nedeniyle denetimden çıktığı tarafındaki tezlerin ‘gerçeği yansıtmadığı’ söylendi.

DHA’nın haberine nazaran, açıklamada, kaza sonrası 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtilerek şunlar tabir edildi:

“Gaziantep Nizip E90 Otoyolu 20’nci kilometresi mevkiinde Şanlıurfa istikameti Kocatepe Köprü meydana gelen kaza ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’mızca derhal soruşturma başlatılarak isimli tahkikatı yürütmek üzere 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Trafik kazasının meydana gelmesinde, birinci tespitlere nazaran olması gereken sürat limitlerini aştığı ve kusurlu bulunduğu tespit edilen 33 SR 157 plaka sayılı otobüs sürücüsü A.M. hakkında tedavisi sonrası gözaltı kararı verilerek, 21.08.2022 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı’mızda hazır edilen şüphelinin Nizip Sulh Ceza Hakimliği’nin sayılı kararı ile tutuklanmasına karar 21.08.2022 tarih ve 2022/466 Sorgu verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı’mızca başlatılan soruşturma titizlikle yürütülmekte olup, ikinci trafik kazası öncesinde yol üzerinde yağ yahut su birikintisi olduğuna ve kazanın meydana geldiğine dair savlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu nedenle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

NE OLMUŞTU?

TAG Otoyolu’nun Nizip kısmında evvelki gün meydana gelen kazada, ortalarında 3 sıhhat vazifelisi, 3 itfaiye çalışanı ve 2 basın mensubunun bulunduğu 16 kişi ölmüş, 31 kişi de yaralanmıştı. Kazaya ait başlatılan soruşturmada; kaza yerinde 307 metre fren izine rastlanılmıştı. Otobüsün gözaltına alınan ve 20-30 metre kala kazayı fark ettiğini öne süren sürücüsü Abdülkadir M. tutuklanmıştı.

Trafik kazası öncesinde yol üzerinde yağ yahut su birikintisi olduğu ve ikinci kazanın bu yüzden gerçekleştiği sav edilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.