Pakistan’da sel nedeniyle 10 milyon kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Memleketler arası Göç Örgütü (IOM), Pakistan’da sel felaketi nedeniyle 10 milyona yakın kişinin yerinden olduğunu açıkladı.

IOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Örgütün Pakistan ofisinin, sel nedeniyle meskenlerini terk eden sivillere barınak sağlamak için mahallî ortaklarıyla çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Sindh eyaletine bağlı Thul Tehsil kentinde IOM’un, mahallî ortaklarından Teknik İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (ACTED) ile “sel mağduru ailelere 25 bin barınak materyali dağıttığı ve gereksinimin olduğu başka bölgelere yardım ulaştırılması için IOM’un yetkililerle yakın temas halinde olduğu” kaydedildi.

Şimdiye kadar sel nedeniyle ülke genelinde 10 milyona yakın kişinin yerinden olduğu belirtilerek, “IOM, çok sayıda kişinin muhtaçlık duyduğu yardımı temin edememe ihtimalinden kaygı duymakta ve memleketler arası ortaklarına takviyeleri artırma davetinde bulunmaktadır.” tabiri kullanıldı.

Pakistan’da 14 Haziran’dan bu yana muson yağmurlarının yol açtığı sellerde 1500’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.