Putin, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Güvenlik Kurulunu topladı

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, yarın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de yapacağı görüşme öncesi Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle görüntü konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Rus-Türk ilgileri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, Dağlık Karabağ’daki durumun görüşüldüğü ve üçlü mutabakatın tüm kararlarının ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı kaydedildi.

PESKOV, “TAHIL MUAHEDESİ UMARIZ BİREBİR VERİMLİLİKLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDER”

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da gündeme dair gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna tahılının sevkiyatına değindi.

Türkiye öbür olmak üzere Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından koordine edilen sistemin işleyişi hakkında konuşan Peskov, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu düzenek tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız birebir verimlilikle çalışmaya devam eder” dedi.

Ukrayna tahılının dünyaya sevkiyatı ile ilgili üç ülke ve BM ortasında imzalanan mutabakatın sıkıntıların tahliline dair âlâ bir örnek teşkil ettiğini belirten Peskov, “Bu muahede tüm tarafların çıkarlarını dikkate alınarak çok sıkıntı bahislerin çözülebileceğine dair hoş bir örnek oldu. Bu durumda BM Genel Sekreteri Guterres’in ve natürel ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kıymetli katkıları var” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.