Sosyal konutta gençlere yüzde 20 kontenjan var

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz 1 Ağustos’ta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Erdoğan, konut projesinin tüm detaylarını 13 Eylül’de Ankara’da açıklayacak. Önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Bakan Kurum, yeni sosyal konut projesiyle ilgili bazı detayları açıkladı.

İşte o detaylar:

– Kampanya, “konut”, “konut arsası” ve “sanayi siteleri”ni kapsayacak.

– Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gaziler için kampanya kapsamında özel kontenjan ayrılacak.

– Sosyal konutlar, 81 ilin tamamını kapsayacak. Konutlar yatay mimari, sıfır atık uyumlu, iklim dostu malzemeler, yenilenebilir enerji sistemi gibi özelliklere sahip olacak.

– Kampanyaya başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekecek. Ayrıca başvurucuların, projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 yıldan uzun süredir ikâmet ediyor olması ve TOKİ’den daha önce konut satın almamış olması şartı getirilecek.

– Kampanyaya başvurabilmek için hanehalkı gelir sınırı İstanbul’da 16 bin TL, diğer illerde 14 bin TL olacak. Hanehalkı adı altında yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

– Konut sahibi olmak isteyen gençler için bir yaş sınırı olacak. Bu sınırın 30 olarak belirlenmesi planlanıyor. Gençlere yüzde 20’ye yakın kontenjan ayrılacak.

– Ankara’da ve İstanbul’da yapılacak konut sayısı yüksek olacak.

– Konutlar için belirlenecek aylık taksit, asgari ücretlinin ödeyebileceği bir miktar olacak.

– 240 aya varan vade seçeneği getirilecek.

– Kampanya, dar gelirliler, orta ve orta sınıf üstüne hitap edecek.

– Bankalar da faiz anlamında vatandaşa destek sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.