Süleyman Soylu, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısını açıkladı

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’te gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın kızının nikah töreninde yaptığı şahitliğin akabinde AK Parti Gaziantep Genişletilmiş Müracaat Meclisi toplantısına katıldı.

Programa Bakan Soylu’nun yanı sıra, AK Parti Gaziantep Vilayet Lideri Mehmet Eyüp Özkeçeci, milletvekilleri, gençlik ve bayan kolları ile çok sayıda partili katıldı.

Burada yaptığı konuşmasında Türkiye’de bulunan Suriyeli göçmenlere değinen Bakan Soylu,  mülteciler ile ilgili Türkiye’nin bir imtihana tabi tutulduğunu ve bu imtihanda sınıfta kalmadığını belirterek, bu imtihandan Avrupa’nın sınıfta kaldığını söyledi.

Yabancıların Türkiye’de çok hata işlediğine ait tenkitlere de yanıt veren Bakan Soylu, Almanya’da yabancıların hata oranının yüzde 33, Türkiye’de ise yüzde 1,3 olduğunun altını çizerek, bu manipülasyonların insanları birbirimize düşürmekten öteki bir işe yaramayacağını söyledi.

Rakamlarla açıkladı, Almanya ile karşılaştırdı

Türkiye’nin son 11 yılda 210 bin yabancıya vatandaşlık verdiğini bu sayının ise Almanya’da 1 milyon 250 bin olduğunu kaydeden Soylu, şu tabirleri kullandı:

”Biz büyüklerimizden öğrendiğimiz üzere her insan bir alemdir. Türkiye’de 700 bin Suriyeli kardeşimizin evladı doğdu. Sizler olmasaydınız, Recep Tayyip Erdoğan onlara sırtını dönmüş olsaydı. O 700 bin çocuk yani 700 bin alem ortadan kalkmış olurdu. Beşerler keyfinden bizim hudutlarımıza gelmediler. Vefat dehşetinden ötürü geldiler. Bizler çocuklarımıza yanınızda bir yangın varken perdeleri kapatın diye mi öğretiyoruz. Nerde kaldı Müslümanlığımız. Bizler veren elin alan elden üstün olduğunu dünyaya gösterdik. Ne yapacaktık sırtımızı mı dönecektik. Biz bir imtihana tabi tutulduk. Allah şahit bu millet bu imtihandan sınıfta kalmadı. Bu imtihandan Avrupa sınıfta kaldı. Neymiş Türkiye’de çok kabahat işliyorlarmış. Çabucak söylüyorum. Almanya’da yabancıların kabahat oranı yüzde 33. Türkiye’de ise yüzde 1,3. Neden bu türlü yapıyorlar zira bizi birbirimize düşürecekler. Cumhurbaşkanımız onlara gelin bu terör koridoru olan bölgede konutlar yapalım dedi, bir adedinin bile sesi çıkmadı.

“Son 11 yılda 210 bin Suriyeli kardeşimi vatandaş yaptık, Almanya’da bu sayı 1 milyon 250 bin kişi”

18 Mart 2016 tarihinde yaptığımız mutabakatta kelam verdikleri halde yardımcı olacağız demelerine karşın seslerini çıkarmadılar. Sonra Türkiye’ye gelen iş insanları, hekim ve mühendisler ile ilgili bunları neden vatandaş yapmıyorsunuz dediler. Taş çatlasa net sayı veremem lakin 210 bin Suriyeli kardeşimizi vatandaş yaptık. Ne kadar vakitte 11 yılda. Türkiye’de yabancı düşmanlığı yapanlara sesleniyorum. Almanya son 10 yılda 1 milyon 250 bin kişiyi vatandaş yaptı”

“506 bin Suriyeli istekli olarak geri döndü”

Bakan Soylu ayrıyeten, Türkiye’nin hudut ötesi askeri harekatlarla terörden arındırarak inançlı hale getirdiği bölgelere 506 bin Suriyelinin istekli olarak geri döndüğünü de söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör koridoru olan bölgede mesken yapma fikrine ait ise 18 Mart 2016 tarihinde yapılan mutabakatı hatırlatarak, kelam verdikleri halde kimsenin sesinin çıkmadığını söz etti.

Güvenli bölge için yeni proje

Tel Abyad’da 1200 dönümlük bir yeri projelendirdiklerini belirten Soylu, tam 10 bin 400 konutun orada yapılacağını ve bunu da milletlerarası insani yardım kuruluşlarının desteklediğini söyledi. 240 bin konutun inançlı bölgelerde hayata geçeceğini vurgulayan Soylu, bu projelerin Türkiye’de yaşayan, süreksiz muhafaza statüsünde olan o bölgelere istekli olarak gitmek isteyen vatandaşlara imkan sağlayacağını anlattı.

Soylu kelamlarını şöyle tamamladı:

“Elbette birtakım kederler ve kasvetler olabilir. İktisada katkıları var, kimse yok demesin. Afgan çobanları alalım tarımın ne olacağını görelim. Bu düşmanlığın bir manası yok. Tam 506 bin Suriyeli istekli olarak geri döndü. Bu vatandaşlar oluşturduğumu inançlı bölgelere döndüler. İdlip’in olağan nüfusu 1.2 milyon. Şu anda nüfusu 3.9 milyon. O beşerler nereden geldiler. Rejimin onları öldürmek istediği yerden geldiler. PKK’nın onlara tuzak kurduğu yerden geldiler. Sınırlarımızdaki ilçelere kim havanlarını attı. Karşıdaki PKK, rejim ve Amerika ellerine verdiler gidin Türkiye’yi rahatsız edin dediler. Türkiye’nin aklını karıştırın, istikrarını bozun, mahzur olun dediler. Pekala Türkiye ne yaptı. Türkiye Azerbaycan’da tekrar bayrağı dalgalandırdı. Afrin’de PKK’yı çıkarıp orayı huzurlu bir yer haline getirdi. Sen bize 15 Temmuz yaparsın ha, ben Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini getireyim de senin vesayetini yere çalayım dedi. 15 Temmuz’u kim yaptı. FETÖ elebaşı neredeyse o yaptı. Ardında kimin olduğu aşikardır. Amerika’nın bu iş te parmağı olmasaydı FETÖ elebaşını oradan salıverir gönderirdi. Sen 15 Temmuz yaparsan Ayasofya’yı açalım da gör dedik. Onlar bu milleti tanımıyorlar. Artık niye ayağa kalktılar. Münbiç’e ve Tel Rıfat’a gidilecek. Amerika yeniden ‘Biz bu işi gerçek bulmuyoruz’ dedi. Bunların daima sebepleri var. Zira biz inançlı bölge oluşturdukça oraya dönüşler artacak. Biz inançlı bölge oluşturdukça o toprakların sahipleri orada olacaklar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.