Tekirdağlı balıkçılar ‘vira bismillah’ demek için gün sayıyor

Su eserlerinde av yasağının 15 Nisan’da başlamasının akabinde teknelerini kıyıya çeken balıkçılar, yeni av dönemi için ağlarını onardı, motor ve radar bakımlarını tamamladı, teknelerini tamir etti.

Sabırsızlıkla yine denize açılacakları günü bekleyen balıkçılar, 1 Eylül’den itibaren “derya kuzuları“nın peşine düşecek.

Süleymanpaşa Su Eserleri Kooperatifi Lideri İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, balıkçıların yeni dönemden umutlu olduğunu söyledi.

Balıkçıların, ekmek teknelerinin bakımlarını tamamladığını belirten Pehlivanoğlu, şöyle dedi:

“Herkes yeni döneme hazır. Bu sene balıkçılarımız için bereketli bir yıl olacak üzere görünüyor. Palamutun balıkçıların yüzünü güldüreceğini söyleyebiliriz. İnşallah balık bol olursa balıkçı da vatandaş da sevinecek. Balıkçılarımız 1 Eylül’de yine ağlarını denize atarak nasiplerini aramaya başlayacak.”“Bu yıl hiç olmadığı kadar palamut olacak”

Kentte 36 yıldır balıkçılık yapan İdris Şeremet de bereketli bir av dönemi beklediklerini tabir etti.

1 Eylül’de denize açılacaklarını lisana getiren Şeremet, şunları kaydetti:

“Teknelerimizin hazırlıklarını tamamladık. Ufak tefek kimi işlerimiz kaldı. ‘Vira bismillah’ demeye hazırız. Bu yıl hiç olmadığı kadar palamut olacak. Balıklar çok hoş havyar tuttu. İnşallah hoş bir dönem geçiririz ve vatandaşlarımız da bol bol ucuz balık yer. Yalnızca palamut değil lüfer ve çinekop da olacak.”

Balıkçı Kamil Dağ da heyecanla 1 Eylül’ü beklediklerini belirterek, “Yeni dönemimize az kaldı. Hazırlıklarımızı tamamladık. Bu sene nasibimiz bol olacak üzere. Geçimimiz denizden olduğu için biz de ekmeğimizin peşine düşeceğiz. Palamut bu sene bol. Tekrar ekmek gayreti için denize açılacağız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.