THY’den iklim değişikliğiyle gayrette yeni adım

Programla tüm çalışanların iş seyahatlerinden kaynaklanan emisyonların dengelenmesi hedefleniyor. Konuklar ise büsbütün gönüllülük temeline dayanan bu program ile etrafa daha hassas seyahatler gerçekleştirmesinin yanı sıra karbon dengelemeyi ulaşılabilir ve pratik hale getirecek.

1 Ağustos tarihinde kullanıma açılan ‘co2mission’ sayfasında, yenilenebilir güçten ağaçlandırmaya kadar çeşitli karbon dengeleme projelerini barındıran, çevresel ve toplumsal yarara yönelik portföy seçenekleri sunuluyor.

Uçuşuna ilişkin emisyonu dengelemek isteyen bir yolcu, tercih ettiği proje portföyüne dilediği ölçüde katkıda bulunarak, öteki bir deyişle Birleşmiş Milletler tarafından akredite emisyon azaltım sertifikalarını satın alarak, karbon dengeleme sürecini gerçekleştirebiliyor. Yolcunun verdiği katkı, Türk Hava Yolları’nın rastgele bir hisse talebi olmaksızın dünya çapında kabul görmüş, VCS ve Gold Standard tarafından akredite edilmiş ve üçüncü parti kontrol ve doğrulama süreçlerini tamamlamış projelerin desteklenmesini sağlayacak.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE GAYRETTE İNİSİYATİF ALMAYA SÜRAT KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ”

Gönüllü karbon dengeleme programı “Co2mission”a ait açıklamada bulunan Türk Hava Yolları İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, ”Günümüzdeki global problemlerin başında gelen iklim değişikliği ile çaba için inisiyatif almaya sürat kesmeden devam ediyoruz. Yakın vakitte başarılı sonuçlarıyla göz dolduran sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerimize bir yenisini daha ekledik. Hayata geçirdiğimiz karbon dengeleme programı ile desteklenen projeler Birleşmiş Milletlerin belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarına gönülden bağlı olduğumuzun bir göstergesidir. Bu programı hayata geçirme kararımız ise tüm faaliyetlerimizi, sorumlulukla gerçekleştirme uğraşımızın bir sonucudur. Yolcularımızın da dünyaya karşı hepimizin sorumlu olduğunun şuuruyla programa büyük ilgi göstereceğine eminim” dedi.

Şirketten bahse ait yapılan yazılı açıklamada, ”Karbon dengeleme sürecini gerçekleştirebilmek için uçuş tarihi, kalkış-varış istasyonları üzere temel bilgiler kâfi oluyor. Konuklar, hangi havayolu ile seyahat ettikleri fark etmeksizin diledikleri vakit karbon dengeleme sürecini gerçekleştirebiliyor. İnternet ortamındaki “Co2mission” platformu ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) metodolojisi ile rota arası, uçak tipi, yakıt tüketimi ve daha pek çok etkeni göz önünde bulundurarak dengelenmesi gereken emisyon ölçüsünün hesaplanmasına imkan sağlıyor. Bu platforma, bilet satın alımı esnasında Türk Hava Yolları internet sayfası üzerinden ulaşılabilecek” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.