Trans yüzücü Lia Thomas, ABD yüzme yarışlarının yönetmeliğini...

Trans yüzücü Lia Thomas, ABD yüzme yarışlarının yönetmeliğini…

Paylaş

ABD’nin yüzme sporu federasyonu olarak görev yapan ABD Yüzme, trans birey sporcuların yüzme müsabakalarına katılım şartlarını içeren yönetmeliğini değiştirdi. Buna göre bir tıbbi kurul, trans yüzücülerin ‘bir erkek olarak önceki fiziksel gelişiminin’ haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığını belirleyecek.

YÜRÜRLÜĞE KONDU

Paylaş

YÜRÜRLÜĞE KONDU

Yönetmelikteki değişiklik, trans birey olduktan sonra kadınlar kategorisinde yarışıp en iyi dereceleri elde eden Lia Thomas’ın basında geniş çaplı tartışmalara neden olmasından hemen sonra yapıldı ve yürürlüğe konuldu.  

HAKSIZ AVANTAJ SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINI BELİRLEYECEKLER

Paylaş

HAKSIZ AVANTAJ SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINI BELİRLEYECEKLER

ABD Yüzme yetkilileri, trans birey sporcuların yüzme yarışlarına katılabilmesini belirleyen katılım şartlarını değiştirdi. Yeni yönetmeliğe göre; üç kişilik bir tıbbi kurul, atletin bir erkek olarak önceki fiziksel gelişiminin trans yüzücülere haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığını belirleyecek. Trans yüzücülerden, yarışlardan önce 36 ay boyunca testosteron hormonu testleri istenecek.

REKABET EŞİTLİĞİ

Paylaş

REKABET EŞİTLİĞİ

Açıklamada kadın ve erkek kategorilerinde rekabet farklılığı olduğunu ve bunun beraber rekabette dezavantaj yarattığını kabul ettiklerini belirten yetkililer, bu tespitin istatistik verilerine dayandığını ifade etti. Yönetmeliğin rekabet eşitliğini desteklemek için hazırlandığı vurgulanırken, bilim ve tıbbi kanıtlara dayandırıldığı ifade edildi.

FİZİKSEL DURUMUN AVANTAJ SAĞLAMADIĞINA DAİR KANIT

Paylaş

FİZİKSEL DURUMUN AVANTAJ SAĞLAMADIĞINA DAİR KANIT

Yeni yönetmeliğe göre bir trans sporcu yarışmaya katılmadan önce, bir erkek olarak önceki fiziksel gelişiminin sporcuya kadın rakipleri üzerinde rekabet avantajı sağlamadığına dair kanıt sunacak. Trans sporcu bu kanıta ek olarak, kanındaki testosteron konsantrasyonunun, başvuru tarihinden en az 36 ay önce sürekli olarak 5 nmol/L’den az olduğuna dair kanıt sağlayacak.

LIA THOMAS

Paylaş

LIA THOMAS

Lia Thomas, 2019’da hormon tedavisine başlamadan önce üç sezon boyunca erkek takımında yarışmış ve daha sonra trans birey olarak kadınlar kategorisinde yüzme yarışlarına katılmaya başladı. Thomas, trans birey olduktan sonra Aralık 2021’de kadınlar kategorisinde en iyi dereceleri elde ederek en yakın rakibi takım arkadaşına 38 saniye fark atması ABD basınında geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu.

Beril SÖNMEZ / DHA

trans yüzücü Lia Thomas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.