Trump tersi Liz Cheney ön seçimde hüsrana uğradı

Donald Trump’ın Kongre’deki en sert rakibi olan Wyoming temsilcisi Liz Cheney, Cumhuriyetçi Parti’deki ön seçiminde eski liderin desteklediği aday karşısında kaybetti.

Eski Lider Yardımcısı Dick Cheney’in kızı olan Liz Cheney, üçüncü periyot adaylık için yarışıyordu.

Cheney’nin mağlubiyeti yalnızca iki yıl evvel düşünülemezdi. Eski bir lider yardımcısının kızı, Wyoming’deki en önde gelen siyasi ailelerden birinden geliyor. Washington’da, Cumhuriyetçi siyasetçiler ortasında tesirli bir isim.

Trump’ın desteklediği aday adayı Harriet Hageman’ın farkla kazanması Cumhuriyetçi Parti’de “sağa kaymanın sürdüğü” halinde yorumlandı.

Global News’te yer alan yoruma nazaran, alınan bu sonuç, Dick Cheney’in ulusal güvenlık odaklı, iş dostu muhafazakarlar tarafından desteklenen Liz Cheney’in siyasi mesleğinde yeni bir sayfanın açılacağının işaretlerini de veriyor.

KONGRE’DEN AYRILMAK ZORUNDA KALACAK

Cheney, Ocak ayındaki üçüncü ve son devrinin sonunda Kongre’den ayrılmak zorunda kalacak. Lakin ayrılışının sessizce olması beklenmiyor.

Kongre baskınını soruşturan komitedeki misyonu yıl sonuna kadar devam edecek. Partide, Trump’a karşı çabasını sürdüreceğine dair zahmet sözleri var. Muhtemelen 2024 başkanlık seçiminde, Cumhuriyetçi Parti’den yahut bağımsız olarak Trump’ın karşısına dikilecek.

Trump ise Wyoming’te gücünü gösterdi, sırada Alaska’daki ön seçimler var. Bu eyalette de Trump’ın müttefiklerinden eski Vali Sarah Palin’in yarışı kazanması bekleniyor.

Bu ortada, Cheney’nin kaybetmesiyle Trump’ı misyondan almak için oy kullanan Cumhuriyetçiler’in sayısı da azalıyor.

Toplam, yedi Cumhuriyetçi senatör ve 10 Cumhuriyet Meclisi üyesi, destekçilerinin Kongre baskınından sonraki günlerde Trump’ın vazifeden alınmasını destekledi. Bu 10 üyeden yalnızca ikisi bu yıl ön seçimlerini kazanabildi. İki senatör ise emekli oldu. Alaska Senatörü Lisa Murkowski, bu kümede yerini müdafaayı başaran isimlerden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.