Türkiye’nin damızlık tavuk muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılayacak: Üreticilere verilmeye başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında Eskişehir’de geliştirilen yerli etlik damızlık tavuk “Anadolu-T” yavrularının üreticilere satışına başlandı.

Türkiye’deki beyaz et kesiminin damızlık alanında dışa bağımlılığını azaltmak maksadıyla 2015’ten itibaren Genel Müdürlüğe bağlı Eskişehir Geçit Nesli Ziraî Araştırma Enstitüsünde yürütülen yerli ve ulusal etlik damızlık tavuk ıslahı çalışması tamamlandı.

Enstitünün Etçi Damızlık Tavuk Islahı İşletmesine ilişkin yerleşkede yürütülen projede elde edilen Anadolu-T, 2019’da marka tescil dokümanı verilmesinin akabinde 2020’de Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye’nin birinci etlik tavuk ırkı niteliğiyle tescillendi.

Yerleşkede 80 dönüm toprakta heyeti kuluçkahane ünitesi ve damızlık işletmesinde geliştirilen Anadolu-T civcivler, talep eden beyaz et üreticilerine veriliyor.

“Yıllık yaklaşık 200 bin adet damızlık”

Projenin yürütücülerinden Ziraat Yüksek Mühendisi Emrah Oğuzhan, AA muhabirine, 2015’ten bu yana Anadolu-T’nin ıslah çalışmalarında vazife aldığını söyledi.

Anadolu-T’nin, 7 yıllık ıslah programı sonucunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescil edilen Türkiye’nin birinci yerli, etçi ve damızlık tavuk ırkı olduğunu belirten Oğuzhan, şöyle konuştu:

“Anadolu-T ülkemizin yıllık yaklaşık 10-12 milyon adet olan damızlık tavuk muhtaçlığının yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik bir çalışmanın eseri. Halihazırda 2021 yılı prestijiyle özel kesimle deneme üretimine başladık. Maksadımız ülkemizin yıllık muhtaçlığının yüzde 10’unu Anadolu-T ile karşılamaktır. Şu an yıllık yaklaşık 200 bin damızlık üretim kapasitesine sahibiz. Yapılacak yeni yatırımlarla yaklaşık 4 milyon adet kapasiteye ulaşabilir durumdayız. Bu sayıda bir üretim, ülkemiz gereksiniminin yerli imkanlarla sağlanması noktasında adeta bir sigorta vazifesi de üstlenecektir.”

Yemden yararlanma oranı, canlı yük ve karkas randımanı bakımından Anadolu-T’nin piyasada satılan öteki etçi tavuklara çok yakın kıymetlere sahip olduğunu anlatan Oğuzhan, “Uygun bir rasyonla yemlenmesi durumunda 42’nci günde yaklaşık 3 kilogram canlı tartıya ulaşıyor. Bu süreçte de yaklaşık 5 kilogram yem tüketiyor.” dedi.

Anadolu-T’yi talep eden üreticilerin Eskişehir Geçit Nesli Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ulaşabileceğini lisana getiren Oğuzhan, yıllık üretim programlarına nazaran talepleri karşıladıklarını kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.