Ünlü Analistlerden Bomba Tahmin! Altın Bu Düzeyleri Görebilir, Hazırlıklı Olun

Geçtiğimiz haftalarda hareketli dakikalar yaşaya altın fiyatları ABD’den gelen datalarla ile düşüşe geçmişti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkı para siyasetlerinden vazgeçeceğine dair söylentiler fiyatların düşmesine neden oldu fakat bu düşüş kısa sürdü. Yeni haftayla birlikte altın fiyatları da yükselişe geçti. Pekala altın fiyatları yükselişlere devam edecek mi? Altın alınmalı mı, satılmalı mı? Uzman ekonomistler piyasadaki son dakika gelişmelerini yorumlayarak altın için öngördükleri seviyeyi açıkladılar.

“ALTIN FİYATLARINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Geçtiğimiz hafta Cuma günü spot altın yüzde 1,5 oranında düşüş yaşamıştı. Yaşanan düşüşün akabinde piyasaları pahalandıran TD Securities emtia stratejisi lideri Bart Melek, Fed’in agresif para siyasetlerine devam edeceğini belirterek şu tabirleri kullandı:

“Altın son vakitlerde Fed’in şahinlikten güvercinliğe geçeceği niyetiyle ralli yapmıştı. Lakin istihdam dataları ABD iktisadının güçlü olduğunu gösteriyor. Bu durumun Fed’in daha agresif olmasına neden olması mümkün. Bu da altın için yeterli bir öykü değil.”

ALTIN FİYATLARININ BAHTINI BELİRLEYECEK

Jeopolitik risklerin hala altın fiyatlarında önemli bir baskı oluşturduğunu belirten Bart Melek, haftaya açıklanacak olan ABD tüketici fiyatları bilgilerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Jeopoitik mevzularda bir POP-UP olursa, bu altına yardımcı olacak. Fakat daima bir ralli olmayacak. Altın fiyatları için bir sonraki katalizör, gelecek hafta ABD Tüfe verisi olacak.”

“1800 DOLARLA SINIRLANDIRACAKLAR”

Artan enflasyon bilgileri ve faiz kararlarının altın fiyatlarını etkileyeceğini belirten Kinesis Money piyasa analisti Rupert Rowling, “Pozitif istihdam tablosu, FED’e ekonomiyi resesyona sokma riski olmadan faiz oranlarını yükseltmesi için daha fazla alan sağladı. Bu nedenle altının üst taraflı çıkarları muhtemelen 1.800 dolarla sınırlanacak.” açıklamasında bulundu.

“BUNLARDAN GÜÇ ALABİLİRLER”

Başka bir analist uzmanı olan FXTM analisti Lukman Otunuga, ABD Merkez Bankası’nın (FED) sert faiz artışlarının altın fiyatlarını derinden etkileyeceğini belirterek, “Fed’den daha agrasif artış ihtimalini nasıl artıracağı düşünülürse, güçlü bir istihdam raporu altın için berbat haber. Altın boğalar, sakinlik kaygılarından, Avrupa’a devam eden jeopolotik risklerden ve ABD ile Çin ortasındaki tansiyonlardan güç alabilir.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.