YÖK El Ezher’in denkliğini iptal etti

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Mısır’daki El Ezher ve Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi’nde eğitim alanlara doğrudan denklik verilmesi uygulamasından vazgeçti.
2015 yılına kadar bu üniversiteleri bitirenlerin fark derslerini vermesi durumunda diplomalarına denklik veriliyordu. Prof. Dr. Yekta Saraç’ın YÖK Başkanı olmasından sonra bu üniversiteleri bitirenlere doğrudan denklik verilmeye başlandı.
Bu uygulama 2021 yılının şubat ayına kadar devam etti. 2021 yılının şubat ayında alınan kararla eski uygulamaya geçildi ve 2019, 2020, 2021 yılında verilen denklikler iptal edildi.

AKADEMİK BİR HASSASİYET

El Ezher Üniversitesi’ni bitiren bir kişinin YÖK’e yaptığı denklik başvurusunda aldığı yanıtta kurum tarafından şöyle denildi:
“Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 13.04.2022 tarihli toplantısında; Türkiye’deki bir üniversitede ‘İslam Tarihi, 1, Türk İslam Sanatları Tarihi, İslam Felsefesi, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi, Din Eğitimi, Din Felsefesi, Dinler Tarihi’ derslerini tamamlamanız ve başarılı olduğunuzun belgelenmesi halinde denklik işleminizin yapılmasına karar verilmiştir.”
YÖK’ün aldığı bu kararın akademik bir hassasiyetten kaynakladığını belirten YÖK kaynakları, arkasında başka bir neden olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.