Yunanistan: Bize F-35’leri verin, Türkiye’ye F-16’ları da vermeyin

Küresel çapta yaptığı savunma sanayii haberleriyle ön plana çıkan saygın mecmualarından Defense News, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyaretinde yaptığı F-35 açıklamalarını haberleştirdi.

MİÇOTAKİS LOBİ ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜ

Miçotakis, Beyaz Saray ve ABD Kongresi’nde yaptığı görüşmelerde Washington’ın Atina’ya F-35 savaş uçakları satması, Ankara’nın ise F-16’ları çağdaşlaştırmak ve yeni jetler satın alma paketinin engellenmesi için lobi yaptı.

MİÇOTAKİS’TEN F-35 AÇIKLAMASI

5. jenerasyon savaş jeti F-35’lerden bir filo (yaklaşık 20 adet) alma süreci başlatacaklarını söz eden Yunanistan Başbakanı, bu uçakların 2030’dan evvel Yunan Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmesini istediklerini söyledi.

Miçotakis ayrıyeten; F-35 ve F-16 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin firmasının Yunanistan’da ortak yatırım yapmak için ilgili duyduğunu kaydetti.

LOCKHEED MARTİN’DEN F-35 AÇIKLAMASI

Defense News’e konuşan Lockheed Martin yetkilileri, yaptıkları açıklamada; Yunan hükümetinin taleplerine yeşil ışık yakarak; “Her türlü takviyesi vermeye hazırız” dedi:

“Yunan hükümetinin F-35 projesiyle ilgilenmesinden onur duyuyoruz. ABD hükümeti bünyesinde satın alma konusunda gereksinim duyulan her türlü dayanağı sağlayamaya hazırız.”

ABD VE TÜRKİYE TARAFINDAN OLUMLU SİNYALLER GELMİŞTİ

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına önayak olan kimi Kongre üyeleri, geçtimiz haftalarda yeniden Defence News’e konuşarak; Türkiye’ye F-16 satışının NATO ve ABD’nin güvenliğine hizmet edebileceğini söz etmiş ve bu satışa onay verebileceklerini belirtilmişti.

BİDEN İDARESİ TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA EN BAŞINDAN BERİ SICAK BAKIYOR

Biden idaresinin Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı biliniyor. Daha evvel yapılan açıklamalarda bu dikkatle vurgulanırken; satışa onay verilmesi konusunda Kongre’ye mektup dahi gönderilmişti.

En son ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Türkiye ve Hindistan üzere ülkelere askeri satış süreçlerini daha süratli ve verimli hale getirmeleri gerektiğini belirterek Kongre’ye ileti vermişti.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.