Yurt dışındaki vatandaşların hakları için hukukçu ağı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Lideri (YTB) Abdullah Eren Brüksel Büyükelçiliği’nde düzenlenen “Belçika Hukukçular Buluşması”nda Belçika’da yaşayan Türk hukukçularla bir ortaya geldi.

YTB Lideri Abdullah Eren, hukuk alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarla yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik kamu süreçlerinin geliştirilmesini hedeflediklerini tabir etti.

Vatandaşların yaşadıkları ülkelerdeki haklarını uygun bilmeleri gerektiğini vurgulayan Eren, vatandaşların bilhassa nefret kaynaklı hareket ya da telaffuzlara maruz kalmaları durumunda haklarını kesinlikle aramaları gerektiğini bildirdi.

Eren, bu maksat için “ayrımcılıkla gayret rehberi” hazırladıklarını, vatandaşların bu tıp hücumlara uğramaları durumunda bildirimde bulunmaları için “https://nesam.ytb.gov.tr” web sitesini kurduklarını hatırlattı.

Bu cins taarruzlarla çabada raporlama muhtaçlığının altını çizen Eren, bilgi toplamanın yanı sıra takibinin de değerli olduğunu söyledi.

Eren, Avrupa’da Türk hukukçu sayısının fazlalığına dikkat çekerek, “En önemsediğimiz şey bir hukuk ağı oluşturmak, özellikle hak aramayla ilgili şuur oluşmasını sağlamak.” dedi.

YTB’nin Avrupa’daki sembol davalarda vatandaşlara ve derneklere takviye olduğunu da vurgulayan Eren, elde doneler olmasına karşın taarruzları raporlama konusunda geride kalındığını, bu nedenle YTB’nin hukukçu ağı oluşturmaya özel kıymet verdiğinin altını çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.