400 kişinin hayatını kaybettiği kazanın nedeni yola dışkılayan insanlar mı?

Hindistan’ın 20 yıldan uzun süredir gördüğü en büyük tren kazasında şu ana kadar en az 400 hayatını kaybetti, binden fazla kişiyse yaralandı.

Cuma günü ülkenin doğusundaki Orissa eyaletinde gerçekleşen kazaya üç tren karışmıştı: Kolkata’dan Chennai’ye giden yolcu treni Coromandel Ekspres, tam ters güzergahta Bengaluru’dan Kolkata’ya giden Yesvantpur-Howrah ve raylarda sabit bekleyen bir yük treni.

Kazayla ilgili yürütülen soruşturmadan elde edilen veriler kazanın nasıl gerçekleştiğine ilişkin de bazı gerçekleri gözler önüne serdi. Hükümet yetkilileri trenlerin raydan çıkmasının nedeninin, insanların tren raylarına dışkılarını yapması olduğunu açıkladı.

Raporda, tren raylarının ve demir yolunun doğru bir şekilde işlemesi için önemli derecede bakıma ve temizliğe ihtiyacının olduğu bildiriyor.

Rayların ve kenarlarındaki taşların belli bir boşluğunun olması gerektiği ve trenlerin geçerken bu taşlardaki boşluğu hayati önem taşıdığını ancak insan dışkısının bir boşluğu doldurarak taşların hareketini engellediği belirtiliyor.

Yani dolayısıyla bu kirlilik koca bir treni raydan çıkarabilecek aksaklıklara da kaynak olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir