Aralıklı oruç hakkında dikkat çeken araştırma

Son zamanlarda ünlüler arasında da hayli popüler olan ve Hugh Jackman, Halle Berry, Mark Wahlberg, Chris Hemsworth ve Kourtney Kardashian gibi birçok ünlünün de uyguladığı aralıklı orucun çeşitli faydaları bulunuyor.

Uzmanlar aralıklı oruçta olduğu gibi kendinizi aç bırakmanın sağlığa faydalarının ancak üç gün sonra ortaya çıktığını söylüyor.

Yeni bulgular, uzun süreli aç kalmanın sağlıksız yağları erittiğini ve beyin de dahil olmak üzere birçok organa önemli bir destek sağladığını ortaya koyuyor.

Ancak Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, faydaların ancak en az 72 saat yemek yemeden sonra ortaya çıktığını açıkladı.

Profesör Claudia Langenberg, “Aralıklı oruç, güvenli bir şekilde uygulandığında etkili bir kilo verme müdahalesidir. Oruç içeren popüler diyetlerin, kilo vermenin ötesinde sağlık yararları olduğu iddia ediliyor.”

“Sonuçlarımız, oruç tutmanın kilo vermenin ötesinde sağlık açısından faydalarına dair kanıtlar sağlıyor, ancak bunlar yalnızca üç günlük toplam kalori kısıtlamasından sonra, yani önceden düşündüğümüzden daha sonra görünür hale geldi. İlk kez oruç tuttuğumuzda vücudumuzda moleküler düzeyde neler olduğunu görebiliyoruz.” dedi.

VÜCUTTAKİ PROTEİN SEVİYELERİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Çalışma, yaklaşık üç günlük oruçtan sonra çeşitli organlardaki protein seviyelerinin değiştiğini, bunun da tüm vücudun oruca tepki verdiğini gösterdiğini buldu.

Beyindeki nöronların destekleyici yapısını oluşturanlar da dahil olmak üzere bu proteinler, organların daha etkin çalışmasına yardımcı oluyor.

Vücut ayrıca gıdalardan gelen glikoz kalorilerini kendi yağ depolarına aktararak enerjinin kaynağını ve türünü de değiştiriyor.

Çalışmada yedi gün boyunca oruç tutan katılımcıların ortalama 5,7 kg kaybettiği görüldü.

Aralıklı oruç, dünya çapında milyonlarca insan tarafından, sağlık yararları ve kilo kaybı da dahil olmak üzere farklı tıbbi ve kültürel amaçlarla uygulanıyor.

Tarihsel olarak oruç, epilepsi ve romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu. Araştırmacılar, protein değişikliklerinin bu ve diğer koşullar üzerinde neden olumlu bir etki yarattığını açıklayabileceğini söyledi.

Bulgularının uzun süreli oruç tutamayan insanlar için yeni tedavilere yol açmasını umuyorlar.

Not: Bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx