Çöle dönen kuş cennetine çevreciler dikkat çekti!

14 Ekim Dünya Göçmen Kuşlar günü dolaysıyla  Aksaray ilindeki çevre felaketini hatırlatan Çevreci kuruluşlar Yeşil Doğa Derneği’nin çağrısıyla Eşmekaya Beldesinde bir araya gelerek ciddi bir mesaj verdiler.

Yıllar önce suları çekilen ve kuruyan Eşmekaya Sazlığına sembolik olarak destilerle su dökerek bölgedeki çölleşmeye kuraklığa dikkat çektiler.

Yeşil Doğa Derneği ve Eşmekaya Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşen etkinliğe Aksaray Orman Şube Müdürü Abidder Yurtman, Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürlüğü Aksaray Şube Müdürü Musa Bozkurt, Aksaray  Ticaret Borsası  Başkanı Hamit Özkök, Eşmekaya Belediyesi Başkanı İsmail Hakkı Güneş, Av. Ali Rıza Toprak , Türk Kadınlar Konsey Başkanı Muazzez Toprak, Yeşil Doğa Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Ay ve çevreciler katıldı.

Türkiye’nin en büyük ikinci kuş cenneti olan Eşmekaya Sazlığı hakkında bilgi aktaran Belediye başkanı İsmail Hakkı Güneş “16 yıl öncesinde milyonlarca kuşu barındıran ve Kuş Cenneti olarak bilinen Eşmekaya sazlığı tüm doğa severlerin hayran kaldığı bir alandı  milyonlarca kuşu barındırıyordu. 30 bin dönüm üzerine kurulu olan sazlık çevrede suların çekilmesiyle yavaş yavaş kurudu maalesef göçmen kuşlar uğramaz oldu yetkililerin yer altı sularının korunması hatta artırılmasına dair proje üretmeleri gerekiyor aksi halde tehlike çanları çalmaya başladı obrukların oluşması kaçınılmazdır” dedi.

Aksaray Borsa Başkanı Hamit Özkök ise “Özellikle Eskil halkı olmak üzere Sultanhanı ve Eşmekaya bu tür etkinlikleri sahiplenmezse gelecekte çok pişman olacaklardır. Gerekiyorsa Çöl Festivali yaparak seslerini dünyaya duyurmalılar Kızılırmak’tan Doğalgaz depolama tesislerine borularla getirilen sular proje tamamlandıktan sonra bölgeye çevrilerek az da olsa can katmalıdır” dedi.

Etkinlik hakkında bilgi veren Abdulkadir Ay ise “Eşmekaya sazlığının kuruması ne yazık ki Aksaray’a yakışmayacak  büyük bir Çevre felaketi olmuştur. Geçen yıl sonu Aksaray  DSİ Müdürümüzle tedbir olsun diye BOTAŞ tarafından Kızlırmak’tan borularla getirilen suyun Eşmekaya sazlığına  aktarılmasını talep etmiştik, BOTAŞ yetkilisi ise bize her saniyesini kullanıyoruz maalesef demişti , ancak proje önümüzdeki yıl sonunda tamamlanacak borular boşa çıkacağı için çok  dikkatli olmamızı önerdi  nasıl kullanılacağı yada boruların iptal edilerek kaldırılma hususu bakanlığın tasarrufunda olacak demişti şimdi vakit yaklaşıyor yetkilileri ve siyasileri şimdiden uyarıyoruz borulardan gelen sular mutlaka tuz gölü havzasına döktürülmesi lazım aksi halde çevre felaketi kaçınılmaz olacaktır,  doğal olarak Eskil Eşmekaya ve Sultanhanı’nı kapsayan Tuz Gölü havzası tarıma kapanacaktır. Bölgede yonca ve çok su tüketen ürünlere kota gelmez ise bu borularda fayda vermez biz yonca satmıyoruz suyumuzu satıyoruz gerekirse yer altı sularına sayaç konularak tedbir alınmalıdır” dedi.

Geçmişte kuş cenneti olan Eşmekaya Sazlığı için beldesinde yapılan etkinlikte öğrenciler ellerinde pankartlarla çevreye sahip çıkarak geleceğe umut verdiler. Eşmekaya sazlığını gündeme tutarak beş defa etkinlik yapan Av. Ali Rıza Toprak, Yeşil Doğa Derneği tarafından Yeşil Bayrakla ödüllendirilirken hep birlikte testilerle alana su döktüler.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx