Kanada Başbakanı Trudeau’dan Nazi özrü

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler için savaşan Ukraynalı Yaroslov Hunka’nın parlamentoda “savaş kahramanı” olarak tanıtılması nedeniyle resmen özür diledi.

Trudeau, Nazi askerinin davet edilmesinin ve alkışlatılmasının tek sorumlusunun dün istifa eden Kanada Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota olduğunu ancak bu olayın, tüm parlamentoyu ve Kanada’yı utandıran bir yanlış olduğunu söyledi.

“Cuma günü orada bulunan hepimiz, bilmeden yapsak da ayağa kalkarak alkışladığımız için pişmanız.” diyen Trudeau, olayın Holocaust’ta hayatını kaybeden milyonlarca insanın anısına büyük bir saygısızlık olduğunu belirtti.

Başbakan Trudeau, özrünü Parlamentoda da tekrar etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin, 22 Eylül’de Kanada Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmanın ardından Rota, salonda bulunan 98 yaşındaki Ukraynalı Yaroslov Hunka’yı “savaş kahramanı” olarak tanıtmış ve kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etmişti.

Parlamento üyelerinin ayakta alkışladığı Hunka’nın, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin tarafında savaştığının ortaya çıkması üzerine Rota ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Rota bunun ardından özür dilemiş, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise olayı “utanç verici” olarak nitelemişti.

Rota, dün istifa etmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx